ABB, 30 Dakikada ArtCar Boyayabilen Robotunu Tanıttı

ABB, 30 Dakikada ArtCar Boyayabilen Robotunu Tanıttı

ABB Robotics’in PixelPaint teknolojisinin bir araba için mürekkep püskürtmeli yazıcı gibi çalıştığını söylemek, yeni teknolojiyi tanımlamak için uygun bir yol olabilir. Ancak tam olarak hakkını vermiyor. Teknolojinin ne kadar ilerici olduğunu göstermek için şirket, dünyanın ilk tamamen makineyle boyanmış sanat arabalarını yaratmak için boya robotlarını kullandı.

Şirket, robotik araç ressamının bir aracın yüzeyinde yeniden oluşturacağı iki tasarım oluşturmak iki sanatçıyla birlikte çalıştı. İlki Dubai merkezli dijital tasarım kolektifi Illusorr tarafından, ikincisi ise sekiz yaşındaki Hintli bir soyut ressam olan Advait Kolarkar tarafından yaratıldı.

Kolarkar, kendisine bir rüya dünyasında mutlu bir şekilde oynayan zebra pegasuslarını hatırlattığını söylediği soyut bir sanat eseri yaratmak için tarzını benimsedi ve ona Zebra Dreamland adını verdi. Bu arada Illusorr’un eseri, havanın bir aracın yüzeyindeki hareketinden ilham alıyor. Koralkar’ın etkileyici boya lekelerinin aksine keskin hatlara sahip olan Illusorr parçası daha fazla renge sahip.

Her iki parçanın da karmaşık yapısına rağmen, ABB’nin sistemi her birini 30 dakikadan daha kısa bir sürede insan müdahalesi olmadan yeniden oluşturabildi. Bu, yazıcı kafasında aşırı püskürtme olmayacak kadar aracın yüzeyine çok yakın boya uygulayabilen 1.000 püskürtme ucu sayesinde mümkün oluyor. Aynı zamanda havadaki buğulanmayı önleyerek otomobil üreticilerinin zamandan ve maliyetten yüzde 60’a kadar tasarruf etmesine de yardımcı oluyor.

PixelPaint teknolojisinin bu kadar hassas bir şekilde boyamasını sağlayan aynı sistem, daha sürdürülebilir bir şekilde boyamasını da sağlar. Aşırı püskürtme olmaması sayesinde, maskeleme malzemelerine ve ekstra havalandırmaya gerek kalmaz, bu da hem malzeme hem de enerji maliyetlerinden ve zamandan tasarruf sağlar.

Geçen yılın sonlarında boyahanesine benzer bir teknoloji kuran BMW, o sırada hassas boyama teknolojisinin yılda 6.000 megavat saate kadar güç tasarrufuna olanak sağlayacağını ve boyahanenin karbon ayak izini yaklaşık 2.000 ton azaltacağını söyledi.

ABB’nin Robotik ve Ayrık Otomasyon bölümünün başkanı Sami Atiya, “ABB’nin PixelPaint teknolojisi bir evrimden daha fazlası; bu bir devrimdir” dedi. “Bu, robotik otomasyonun ve RobotStudio yazılımımızın yalnızca daha sürdürülebilir üretimin yolunu nasıl açabileceğinin değil, aynı zamanda insan ruhunun özgünlüğünü ve güzelliğini kutlayan hassas sanat eserlerini mükemmel bir şekilde çoğaltabileceğinin parlak bir örneği.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!