Apple’ın otomobili bu kez gerçek mi oluyor?

Apple’ın otomobili bu kez gerçek mi oluyor?

2016 yılında Apple’ın Project Titan olarak bilinen bir otomobil geliştirme konusundaki, pek de gizli olmayan planlarının çöpe atıldığı bildirilmişti. Ancak yeni dedikodulara göre proje üzerinde çalışmalar yeniden başladı ve şirket 2024 yılında ilk otomobilini piyasaya sürmeyi hedefliyor.

Reuters tarafından yayınlanan bir haber, Apple’ın tüketiciler için gelişmiş otonom sürüş teknolojilerine sahip bir araç üretme planlarıyla ilerlediğini iddia ediyor. Dahası, teknoloji devinin aracın menzilini artırırken aynı zamanda pil maliyetini kökten düşürecek yeni bir pil tasarımına öncülük etmek istediği belirtiliyor.

Apple otomobilini kimin inşa edeceği konusu belirsizliğini koruyor, ancak projeye aşina olduğu bildirilen kaynaklar, şirketin büyük olasılıkla bir imalat ortağıyla anlaşacağını söylüyor.

Apple’ın aracı geliştirirken otonom sürüş sisteminin parçalarını tedarik etmeye yardımcı olması için ortaklardan yararlandığı söyleniyor, ancak iPhone 12 Pro’da kullanılan dahili olarak geliştirilmiş Lidar sensörlerinin türevleri de dahil olmak üzere şirket içi teknolojisinin bazılarını da kullanabileceği söyleniyor.

Reuters, teknoloji devinin alanında çığır açacak “bataryadaki tek tek hücreleri toplayan ve batarya paketi içinde yer açan” tek hücreli bir tasarım kullanabileceğini iddia ediyor. Apple’ın ayrıca geleneksel lityum iyon pillere göre aşırı ısınma olasılığının daha düşük olduğu söylenen lityum demir fosfat kullanımını araştırdığı söyleniyor.

İlginç bir şekilde haber kuruluşu, Apple’ın her an bu amaçtan cayıp sadece otonom sürüş teknolojilerine odaklanabileceği ihtimali üzerinde de duruyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!