Aslında ilk elektrikli MINI ile 2003’te tanışmışız.

Aslında ilk elektrikli MINI ile 2003’te tanışmışız.

Bu haberimiz film meraklıları, özellikle de otomobillerin damga vurduğu filmlerle ilgilenenler için. 2003 Yılında gişe rekoru kıran Mark Wahlberg, Jason Statham ve Charlize Theron’un başrol oynadığı The Italian Job, dünyadaki ilk elektrikli MINI’lerini de dünyaya getirmiş oldu.

Aynı adlı 1969 yılında beyaz perdeyle buluşan filmin yeniden yapımının hayranları muhtemelen bunu zaten biliyor. Ancak filme bayılmış, ötesini hiç merak etmemişler için bu hoş bir sürpriz olacaktır: Filmdeki MINI’ler elektrikli. Hepsi değil, ancak Los Angeles metro ağında geçen yeraltı sahnelerinin çekilebilmesi için gereken izni alabilmek adına özel olarak prodüksiyon için elektrikli üç MINI hazırlanmış.

Filmin en önemli sahnelerinden biri olan, üç R53 kasa kodlu Cooper S’in merdivenlerden aşağı yeraltı tünellerine indiği sahne için, yapımcıların filmin elektrikli versiyonlarını kullanmaları gerekiyordu. Yetkililer, aksi takdirde salınacak egzoz dumanları nedeniyle tünellerde çekim yapmalarına izin vermiyorlardı.

Yukarıda belirtildiği gibi, filmin fanatik hayranları muhtemelen bunu biliyorlar, çünkü Yönetmen F. Gary Gray, 2013 yılında film için kullandıkları 32 özel MINI’den üçünün yeraltı sahnesi için tamamen elektrikli güç ünitelerine sahip olduğunu doğruladığında hikayeden bahsetti.

Aşağıdaki videoda da izleyebileceğiniz gibi “İçten yanmalı motorları olan otomobillerle tünellerde gezinmemize izin vermezlerdi. Ben de dedim ki, ‘Tamam, harika, sadece elektrikli Mini’ler alacağız ve bu iş olacak.’ BMW’yi aradık ve bize elektrikli Mini diye birşey yok dediler.”

Filmin ulaşım koordinatörü John Carpenter, MINI’leri elektriğe dönüştürme işiyle görevlendirildi ve bunu başarıya ulaştırdı. Gray, “Dünya gezegeninde var olan tek elektrikli Mini’ler bunlar (o zaman için)”, dedi. “Boyutları nedeniyle Mini en sevdiğim otomobillerden biri. Demek istediğim, Mini’ler dışında bu numaraları yapan başka bir otomobil hayal edemezsiniz. “

Ayrıca, o metro merdivenlerinden aşağı inerken otomobillerin direksiyonunda bizzat oyuncular bulunuyordu ve film hilesi yoktu. Muhtemelen şu an siz de bir an önce İtalyan İşi’ni yeniden izlemek istiyorsunuz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!