Hamilton Mercedes’ten Ferrari’ye geçiyor

Hamilton Mercedes’ten Ferrari’ye geçiyor

F1 tarihinin en başarılı pilotlarından biri olan Lewis Hamilton, 11 yıldır yarıştığı takımı Mercedes’ten ayrılarak, F1’in en köklü takımlarından olan Ferrari’ye 2025 sezonunda geçiş yapacak. Bu, F1 için en önemli transfer ve değişikliklerden biri olarak görülüyor.

Hamilton, toplam 103 yarış galibiyeti ve 104 pole pozisyonu ile F1’deki en fazla yarış ve pole kazanan pilot olma ünvanını taşıyor. Elde ettiği 7 şampiyonluk ise Michael Schumacher ile eşit durumda, eğer Hamilton 1 şampiyonluk daha kazanırsa, tüm alanlarda en üst basamakta yer alacak. Scuderia Ferrari ise toplamda 242 yarış galibiyeti, 249 pole pozisyon ve 16 şampiyonluk ile F1’in en köklü takımlarından biri, Hamilton ve Ferrari’nin uyumu merakla beklenirken, bu şok haber ile Ferrari hisseleri New York borsasında Perşembe günü %10 artış gösterdi.

Ferrari, büyük isimleri bünyesine katma konusunda uzun bir geçmişe sahip olsa da, bu sürücülerin takımın ünlü kırmızı rengine büründükten sonra elde ettikleri başarılar her zaman aynı tutarlılıkta olmadı. Michael Schumacher, yedi şampiyonluğunun beşini Ferrari’de kazanırken, Kimi Raikkonen tek şampiyonluğunu kırmızı takımda kazandı ve kısa bir süre sonra takımdan ayrıldı. Kariyerinin geri kalanında Raikkonen genellikle Ferrari’de diğer yıldızların arkasında ikinci sürücü olarak yer aldı. Birçok yarış zaferine rağmen, Fernando Alonso ve Sebastian Vettel Ferrari’de şampiyonluk kazanamadılar.

Lewis Hamilton gibi bir sürücü için başarı ölçüsü, Ferrari’de bir şampiyonluk kazanıp kazanamayacağı olacaktır. Eğer Hamilton Ferrari’de bir şampiyonluk kazanırsa bu onun sekizinci şampiyonluğu olacak ve en çok F1 şampiyonluğu kazanan pilot olacak ancak Hamilton’un, Toto Wolff’un ekibiyle de şampiyonluk kazanmak için Mercedes’te bir yılı daha olacak. Hamilton’un Mercedes’ten ayrılmasıyla, spor tarihindeki en başarılı sürücü-takım ikilisinin birlikteliği sona eriyor. Mercedes’in açık ikinci koltuğu muhtemelen en çok istenen potansiyel koltuk olma özelliğini taşıyacak. Hamilton’un hamlesi F1’deki taşların yerinden oynadığını gösteriyor ve bir süpriz de Mercedes’ten gelebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!