General Motors, 2028’den itibaren motor üreticisi olarak F1’e katılıyor.

General Motors, 2028’den itibaren motor üreticisi olarak F1’e katılıyor.

General Motors, 2028 sezonundan itibaren güç ünitesi üreticisi olarak Formula 1’e katılmak için FIA’ya resmi olarak kaydoldu.

Dev otomotiv holdingi GM, Cadillac alt markası aracılığıyla Andretti Racing ile ortaklık kurarak Formula 1 dünyasına girmek için gerekli adımları atmaya başlamıştı. Bir GM markası olan Cadillac, Andretti Racing ile ortaklık yapmaya başlamıştı.

Andretti, FIA’ya katılmak için onay aldı ancak şimdi, ticari gelirlerinin büyük bir kısmını kaybetmekten ve yeni bir katılımın yaratabileceği herhangi bir istikrarsızlaştırıcı etkiden korkan 10 Formula 1 takımının aşırı direnişiyle karşı karşıya kalmıştı. Yine de hala FOM (Formula One Management) bir karar vermedi.

Andretti ve General Motors yöneticilerinin, FOM’un onaylanması için lobi yapmak üzere bu hafta sonu Las Vegas Grand Prix’sinin açılışına katılmaları bekleniyor ve Andretti Cadillac, 2025 sezonunda Formula 1’e giriş yapmak istiyor.

Ancak bu durum, Andretti’nin büyük olasılıkla Alpine ile yapacağı motor tedarik anlaşması yapmasına engel olmayacak. İddialara göre Andretti eğer FOM’dan giriş onayını alabilirse, 2025, 2026 ve 2027 sezonlarında Alpine (eski ismiyle Renault Sport) motorunu kullanacak. General Motors’un üreteceği F1 güç ünitesini ise 2028 yılında kullanmaya başlayacak.

Konuyla ilgili gerekli açıklama ise General Motors Başkanı Mark Reuss tarafından yapıldı. Reuss, ”Yeni Andretti Cadillac F1 yarış otomobilimizin GM güç ünitesi tarafından çalıştırılacağından heyecan duyuyoruz. Derin mühendislik ve yarış uzmanlığımızla F1 için başarılı bir güç ünitesi geliştireceğimizden ve Andretti Cadillac’ı gerçek bir çalışma ortağı olarak konumlandıracağımızdan eminiz. Dünyanın dört bir yanındaki Formula 1 hayranları için sporu yükseltmeye yardımcı olacağız. Tutku ve dürüstlükle, en iyilerle, en yüksek seviyede mücadele edeceğiz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!