Audi, Çin için ‘Urbansphere’ İsimli Elektrikli Konseptini Tanıttı

Audi, Çin için ‘Urbansphere’ İsimli Elektrikli Konseptini Tanıttı

Audi, Urbansphere Concept ile geleceğin elektrikli modeli için başka bir konsept otomobil daha tanıttı. Özellikle iç mekan “Çin’in mega kentlerindeki trafik” için tasarlanmıştır. Aynı zamanda bugüne kadarki tüm Audi’lerin en geniş ve en geniş iç mekanına sahiptir.

Ingolstadt merkezli şirkete göre, konseptin odak noktası Çin. Ancak aynı zamanda “dünyadaki tüm diğer birleşik kentler” için de uygun. “Kişisel alanın özellikle yetersiz olduğu” kentsel bölgelerde Audi, müşterilerine tekerlekler üzerinde buna uygun olarak geniş bir kişisel alan sunmak istiyor. Ya da, talebin gerçekte ne kadar büyük olduğunu anlamak için konsept çalışmasını kullanmak istiyor. İlk kez, Çin’deki potansiyel müşteriler de geliştirme sürecine katıldılar ve kendi istek ve deneyimlerini yaratmaya katkıda bulundular.

Audi patronu Markus Duesmann, “Çinli müşterilerimizin taleplerini karşılamak için Audi’nin Pekin ve Ingolstadt’taki tasarım stüdyoları, Audi kentsel küre konsept otomobilini ortaklaşa geliştirmek için birlikte çalıştılar” diyor.

Urbansphere Concept muhtemelen en iyi şekilde bir crossover olarak tanımlanabilir. Oldukça büyük bir SUV değil ama bir minibüs de değil. Kısa ön kısım ve A sütunu ileriye doğru çekildiğinde, konsept dönüşerek muhtemelen daha önceki herhangi bir Audi’den daha fazla minibüse benzer hale geliyor. Ancak 5,51 metre uzunluğa ve 2,01 metre genişliğe sahip Urbansphere Concept, trafikteki değişime pek de katkı sağlamıyor.

Güç ünitesi söz konusu olduğunda, çalışma PPE altyapısını kullanmaktadır. Diğer bir konsept olan Grandsphere Concept’te olduğu gibi, akslar arasına 120 kWh’lik bir pil yerleştirilmiştir. Ön ve arka aksların her birinde birer elektrik motoru 295 kW toplam sistem çıkışı sağlar. Güç talebe göre düzenlenir. Audi’ye göre, sürtünmeyi ve dolayısıyla yuvarlanma modunda enerji tüketimini azaltmak için ön aks tahriki de tamamen devre dışı bırakılabilir.

800 voltluk pil 270 kW’a kadar şarj edilebilir ve on dakika içinde 300 kilometreye kadar yetecek güce sahip olacaktır. Audi, yüzde beşten yüzde 80’e şarj işleminin 25 dakikadan az sürdüğünü belirtiyor. WLTP’ye göre hesaplanan 750 kilometrelik menzile karşı ölçüldüğünde, 560 kilometreden fazla elektrik 25 dakikada pile aktarılabilir.

“Audi Urbansphere’in içi, sürüş fiziğiyle sınırlı bir alana mümkün olduğunca çok sayıda koltuk, eşya bölmesi ve işlevsel öğe sıkıştırmaya yönelik geleneksel ilkeye tabi değildir. Bunun yerine, ayırt edici bir konfor faktörü olarak yolcuların geniş alan deneyimi ihtiyacına öncelik veriyor,” diye yazıyor Audi. Seviye 4’e göre otonom olarak hareket eden Urbansphere Concept’te koltukların oturma grubunda sohbete imkan verecek şekilde döndürülebilmesi, bu tür çalışmalarda iyi bir formun parçası. Dinlenme ve eğlence modları, koltukların ses bölgeleri, entegre su sebili ve geniş “Sinema Ekranı” ile ilgili tüm bilgiler için ayrıntılı Audi basın bültenine başvuruyoruz.

Bunların çoğu şimdilik bir konsept olarak kalacak olsa da, müşteri odaklı genel yön, üreticinin daha fazla elektrikli araç modelini şekillendirecek. Duesmann, “E-mobiliteyi daha da çekici hale getirmek için, bunu bütünsel olarak ve müşterinin ihtiyaçlarından yola çıkarak düşünüyoruz” diyor.

Yukarıda bahsedilen Grandsphere Concept sedan çalışmasına ek olarak Audi, geçen yıl Skysphere Concept ile lüks bir elektrikli Cabrio’nun da önizlemesini yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!