Mercedes EQS üç versiyonla piyasaya sürülecek

Mercedes EQS üç versiyonla piyasaya sürülecek

Mercedes, elektrikli EVA2 platformuna dayalı ilk SUV modeli olan EQS SUV’u tanıttı. Piyasa lansmanında lüks SUV’nin üç sürüş çeşidi olacak. Daha fazlasının takip etmesi muhtemel.

Başlangıçta EQS SUV’nin prömiyeri Pekin otomobil fuarı için planlanmıştı. Neticede Çin, muhtemelen yeni model için çok önemli bir pazar olacak. Fuar ertelenmiş olsa da, Mercedes kendi programına bağlı kaldı ve şimdi EQS SUV’u çevrimiçi bir etkinlikte tanıttı. Bu, daha ziyade sadece resmi galasıydı.

5,12 metre uzunluğundaki SUV, EQS sedandan tam olarak on santimetre daha kısa. Buna ek olarak, SUV etkileyici bir şekilde 20 santimetre daha yüksek. Dış aynalar olmadan genişlik kabaca aynı; yani 1,95 metre. Altyapıdan dolayı dingil mesafesi de 3,22 metre ve bu da 107,8 kWh kullanılabilir enerjiye sahip on iki modülden oluşan pil paketine yer açar. EQS SUV’nin ek yerden yüksekliği, yalnızca uyarlanmış şasi ve daha büyük lastiklerden kaynaklanmaktadır. A

EVA2 platformunun pili 400 volt için tasarlandığından, SUV modeli de maksimum 200 kW şarj kapasitesine sahiptir. 500 amper akımla sınırlı CCS standardı ile 400 voltta daha fazlası mümkün değildir. AC şarj için 11 kW standart, 22 kW ise sedanda da olduğu gibi bir seçenek.

Güç ünitelerinde de birkaç küçük yenilik var: Piyasaya sürülen temel model EQS SUV 450+. EQS Sedan’ın 245 kW arkadan çekişli motoruyla karşılaştırıldığında, EQS SUV’nin veri sayfasında 265 kW gücü var. Yeni dört tekerlekten çekiş versiyonu EQS SUV 450 4MATIC tamamen aynı veriye sahip. En üst model, Sedan’ın prömiyerinde olduğu gibi EQS SUV 580 4MATIC. Bu versiyon 385’ten 400 kW’a çıkmış. Mercedes’e göre 15-20 kW’lık artı güç, sürüş kontrolündeki iyileştirmelerden kaynaklanıyor. Bu nedenle, sürüş performansındaki ekstra ağırlığı telafi etmek için SUV’ye özel değiller. Sedan ayrıca yakında yeni sürücü yazılımıyla birlikte güç yükseltmesini alacak. Ekstra ağırlıktan bahsetmişken: 2.62 ton boş ağırlıkla EQS SUV 450+, aynı sürüşe sahip sedandan 140 kilogram daha ağır.

Araçlar henüz nihai homologasyondan geçmediği için Mercedes, menzilden henüz bahsetmiyor. Açık olan bir şey var: SUV, sedanın 784 kilometreye kadar olan WLTP spesifikasyonuna ulaşamayacak olsa da, en azından standart testte 600 kilometrenin üzerinde bir mesafe mümkün olmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!