Dodge, Elektrikli Otomobilinin “Şok Edici” Bir Ses Çıkaracağını İddia Ediyor

Dodge, Elektrikli Otomobilinin “Şok Edici” Bir Ses Çıkaracağını İddia Ediyor

Dodge’un sahibi olan Stellantis’in CEO’su Carlos Tavares, otomobil üreticisinin yakında çıkacak olan tamamen elektrikli muscle otomobilinin en muhafazakar hayranlarını bile şaşırtacak, “şok edici” bir ses yaratma sürecinde olduğunu söylüyor.

Tavares, Automotive News’e “Hayal edemeyeceğiniz bir ses yaratıyoruz” dedi. “Şok edici bir şey. Sesi oluşturduktan sonra, otomobili kullanma şeklinize göre sesi nasıl daha yüksek ve güçlü hale getireceklerini düşünüyorlar.”

Otomobil üreticisi, ürün gamını yaklaşmakta olan elektrik çağına uyarlamakla meşgul ve son zamanlarda kendisine çok iyi hizmet eden otomobillerine, yani Hellcat’e veda etmeye hazır görünmüyorlar. Yine de Tavares, 30’lu yaşlarındaki tüketicilerin elektrikli bir muscle otomobil fikrine açık olduğuna işaret eden şirket araştırmasını aktardı.

Elbette elektrikli araçlar düz bir çizgide hızlı sürüş konusunda çok iyi olduklarını çoktan kanıtladılar; bu, yıllar boyunca, hatta yakın geçmişe kadar muscle car’ların yegane uzmanlık alanıydı. Hem Ford hem de GM, drag pistleri için tasarlanmış yüksek performanslı elektrikli gösteri araçları üretiyor ve Tesla modellerinin de sürelerini hesaba katacak olursak; elektrikli muscle otomobiller zaten aramızda diyebiliriz.

Ancak Dodge, 2024’te elektrikli muscle otomobilini tanıtacak ve son teaser görüntüleri, tasarımının 1968 Charger’dan ilham alacağını gösteriyor. Ancak bu yaz Dodge CEO’su Tim Kuniskis, elektrikli muscle otomobilin mevcut nesil Charger ve Challenger’ı öldürmeyeceğini ima etti ve şirketin büyük içten yanmalı motorlarının biraz daha uzun süre dayanabileceğini öne sürdü.

Şirket aynı zamanda bu yıl ilk kez elektrikli bir model piyasaya sürecek. Plug-in hibrit aracın Alfa Romeo Tonale ile yakından ilişkili bir crossover olması bekleniyor. Bu yeni elektrifikasyon hamlesi, 2025’te Airflow formunda ilk tam elektrikli aracını alacak olan Chrysler markasını da kapsayacak.

Tavares, Chrysler’in “şekil değiştiren FCA’nın duygusal direklerinden biri” olduğunu belirtti. “Yani Chrysler toparlanacak. Chrysler yeniden piyasaya sürülecek.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!