Yeni Dodge Charger tanıtıldı

Yeni Dodge Charger tanıtıldı

Sekizinci nesil Dodge Charger, birçok seçenek ve opsiyonlarla birlikte uzun süren bekleyişin ardından tanıtıldı. Yeni Charger’da V8 motor yerini düz 6 silindirli motora bırakırken, tamamen elektrikli Charger Daytona EV ile birlikte hem 4 kapı, hem de 2 kapı seçenekleri de piyasaya sunuluyor.

Jeep Grand Wagoneer’da bulunan 3.0 litrelik çift turbolu 6 silindir motoru kullanan Charger’ın giriş versiyonu 420 bg olurken, üst versiyon 550 bg gücü dört tekerleğe iletiyor. Dodge “Sixpack” olarak adlandırdığı benzinli otomobillerin performans verilerini henüz paylaşmazken, elektrikli model Daytona EV’nin figürasyonları üzerinde yoğunlaştı.

Charger Daytona EV’de üst segment olarak konumlandırılan Scat Pack’in elektrikli motorları, standart olarak 630 beygir güç ve 850Nm tork üretiyor. Drag yarışçılarındaki geleneksel nitro enjeksiyonuna gönderme yaparak isimlendirilen Powershot ile 15 saniyeliğine 670 beygir gücüne yükselten bir artırma modu sayesinde Daytona EV, neredeyse 707 beygir gücündeki V8 Charger Hellcat kadar güç üretebiliyor. 2648kg ağırlığında olmasına rağmen 0-100 km/s hızlanmasını 3.3 saniyede gerçekleştiren otomobil, çeyrek mili 11.5 saniyede tamamlıyor ve 220 km/s maksimum hıza çıkabiliyor.

Elektrikli giriş seviyesi Charger R/T’nin çift elektrik motorları toplam 456 bg güç üretiyor ve yine Powershot ile 496 bg güce çıkarılabiliyor. 0-100 km/s hızlanmasını 4.7 saniyede tamamlayan R/T, çeyrek mili de 13.1 saniyede kat ediyor. Daytona EV’deki 20 inçlik jantların yerini R/T’de 18 inç jantlar alırken, konfor için daha yumuşak süspansiyonlar tercih edilmiş ve 354mm’lik daha küçük fren diskleri kullanılmış. Charger Daytona’nın elektrikli versiyonları, 400V elektrik mimarisi ve 100.5kWh (93.9kWh kullanılabilir) batarya paketi ile piyasaya sunuluyor.

Batarya, %20 ila %80 arası 27 dakikada 183kW hızlarında şarj edilebiliyor. AB’nin kullandığı WLTP’ye göre daha sıkı olan ABD’nin EPA test ölçütlerine göre R/T modeli tam şarj 510 km’ye kadar menzil sağlarken, daha güçlü versiyon Scat Pack ise 420 km menzil sunuyor. İki ve dört kapı seçenekleriyle satışa sunulan Charger’ın fiyatları ise henüz açıklanmadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!