Dodge, İçten Yanmalı Motorlu Challenger ve Charge’a Veda Ediyor

Dodge, İçten Yanmalı Motorlu Challenger ve Charge’a Veda Ediyor

Challenger coupe ve Charger sedan, Daimler’in yardımı olmadan mümkün olamazdı. Her ikisinin de temelini oluşturan LX platformu, 2004 yılında 2005 model yılı için çok yönlü yapısıyla karşımıza çıkmıştı modern çağın en uzun süredir üretimde olan platformlarından biri haline gelmişti.

Arkadan veya dört tekerlekten çekişli altı ve sekiz silindirli motorlar için geliştirilen LX, kendinden önceki hiçbir şeye benzemeyen bir muscle car olan Demon ile 2018 model yılı için zirveye ulaştı. 2017 New York Otomobil Fuarı’nda tanıtılan model, 808 beygir gücünü 91 oktan benzinle paketleyen bir Challenger.

Demon ayrıca düz bir çizgide dünyalar kadar fark yaratan lastikleriyle seri üretim araçlarında devrim yarattı. Şanzımanı aynı anda 1. ve 2. vitese geçiren bir aktarma sisteminden ve bypass valfini kapatarak 2,7 litrelik supercharger’dan 8 psi’lik takviyeyi tutan tork rezerv sisteminden de bahsetmeden geçmek olmaz.

Sizin de çok iyi bildiğiniz gibi Dodge, Demon ile LX araç mimarisini en uç noktalara taşıdı. Platform yakında 20. yılını kutlayacak, bu da bir değişiklik yapma zamanının geldiği anlamına geliyor. Paylaşılan basın bülteninde Dodge, “Mevcut haliyle Dodge Charger ve Dodge Challenger sona eriyor” diyor. Dodge markasının CEO’su Tim Kuniskis, “Markamıza sadık kalarak bir çağın sonunu ve parlak, yeni, elektrikli bir geleceğin başlangıcını kutluyoruz” dedi.

Dodge, 2024’te dört lastiği de duman edebilen tamamen elektrikli bir muscle car ortaya çıkaracak. Amerikan şirketi tarafından teaser’ları paylaşılan retro tarzdaki prototip, 1968’den 1970’e kadar olan model yılı Charger’ın dikdörtgen ızgarasının ve 80’lerde belirsiz bir şekilde emekliye ayrılan Fratzog üçgen logosunun geri dönüşünü de işaret ediyor.

Challenger ve Charger’ın şu anda üretildiği Brampton tesisi, 2024’te “yeniden donatılacak ve tamamen modernize edilecek”. Tesis, Dodge’un elektrifikasyon planlarını destekleyen, henüz açıklanmayan bir araç mimarisini üretecek. Üretimin en geç 2025 yılında yeniden başlaması bekleniyor ve Brampton’da üretilecek araçlar hala gizemini koruyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!