ELEKTRİKLİ FORD F-150 LIGHTNING RESMİ OLARAK TANITILDI

ELEKTRİKLİ FORD F-150 LIGHTNING RESMİ OLARAK TANITILDI

Ford tamamen elektrikli F-150 Lightning’in paketlerini çıkardı ve ilk tamamen elektrikli kamyoneti için rezervasyonları açtı.

Genişletilmiş menzilli pil paketine sahip F-150 Lightning’in çift motorlu versiyonunun birleşik 563 HP güç ve 1049 Nm tork ile 4.5 saniye civarında 0’dan 100 km/s hıza çıkması bekleniyor. Standart bataryaya sahip modeller, yine çift motorlu bir kurulumdan birleşik 426 hp ve aynı üst versiyonla aynı şekilde 1049 Nm tork sunacak.

Yeni Lightning aynı zamanda bağımsız bir arka süspansiyona sahip olan ilk F Serisi modeli olacak ki bu da, hareketli parçaların ağırlıklarını önemli ölçüde azaltan ve kullanım ve konfor seviyelerini iyileştiren bir değişiklik.

370 Kilometre sürüş menzilini hedefleyen giriş seviyesi ve EPA tarafından 500 km olarak tahmin edilen genişletilmiş menzilli pil olmak üzere iki lityum iyon pil paketi seçeneği mevcut olacak. Ford, genişletilmiş menzilli versiyondaki paketin şimdiye kadar sundukları en büyük pil paketi olduğunu söylüyor.

Hangi pil paketini tercih ettiğinize bağlı olarak, elektrikli F-150 farklı bir yerleşik AC şarj cihazına sahip olacaktır. Standart bataryaya sahip kamyonetler 11,3 kW’lık tek bir şarj cihazına sahipken, genişletilmiş bataryalı modeller SAE şarj standartlarının mümkün olan en hızlı şarj sürelerini sunmak için tasarlanmış 19,2 kW’a kadar çift şarj cihazına sahip olacak.

Standart pil paketine sahip F-150 Lightning, pili yaklaşık 10 saat içinde yüzde 15’ten yüzde 100’e kadar şarj edecek opsiyonel 48A ev tipi şarj cihazıyla birlikte sunulacak. Daha büyük genişletilmiş menzilli pil paketi ve çift şarj cihazına sahip modeller, 80A ev tipi bir şarj cihazına takılabilir ve yaklaşık 8 saat içinde yüzde 15’ten yüzde 100’e çıkabilir. 150kW DC hızlı şarj cihazı kullanırsanız F-150 Lightning’in yüzde 15 ila 80 arasında şarj olması 41 dakika gerektirir.

Ford ayrıca, daha doğru bir tahmin için yük ve çekme gibi şeyleri hesaba katarak kalan sürüş mesafesini görüntüleyen Intelligent Range yazılımı üzerinde de çalıştı. Kamyonun sensörlerini kullanarak sistem, F-150 Lightning’in ne kadar yük çektiğini tahmin edebilir ve menzil tahminini buna göre ayarlayabilir.

Ek olarak, F-150 Lightning, yeni Akıllı Yedek Güç sistemiyle uyumludur ve pilinde depolanan enerjiyi, bir kesinti sırasında evinize güç sağlamak için kullanmayı mümkün kılar.

Akıllı Yedek Güç sistemi, Ford’un 80A ev tipi şarj cihazı ile etkinleştirilir ve Sistem, bir evin üç güne kadar ihtiyacı olan elektriği sağlayabilir. Elektrikli kamyonet ayrıca, TV’lerden hoparlörlere, elektrikli toprak bisikletlere, daire testerelere ve kırıcılara kadar her şeye güç sağlamak için kasada, kabinde ve önde 11 adete kadar elektrik pirizine sahiptir.

Yeni Lightning’in içten yanmalı motorlu geleneksel bir F-150’ye göre tasarım farklılıkları az olabilir ama onu hızlı bir şekilde tanımlayacak kadar büyük bir izlenim bırakıyor. Lariat ve Platinum donanım seviyelerinde önde ve arkada, kamyonetin genişliği boyunca uzanan yeni LED ışık şeritleri bulunuyor. Üç farklı ön “ızgara” tasarım seçeneği sunulurken, yan basamaklar ve kaput da daha az sürtünme için yeniden şekillendirildi.

Son olarak, yeni F-150 Lightning, isteğe bağlı olarak Ford’un BlueCruise eller serbest 2. seviye sürücü yardım sistemi ile birlikte sunulacak ve bu sistem, ABD ve Kanada’da toplamda yaklaşık 180.000 kilometreden uzun mesafeler boyunca belirli yollarda etkinleştirilebilecek.

2022 Ford F-150 Lightning, dört donanım seviyesi, iki batarya seçeneği ile önümüzdeki ilkbaharda piyasaya çıkacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!