EQC de 4×4²’den nasibini aldı

EQC de 4×4²’den nasibini aldı

Mercedes’in EQC 4×4² konsepti, isminden de anlaşılacağı gibi elektrikli SUV modelinin daha ekstrem koşullara uyarlanmış hali. Ve yine tahmin edebileceğiniz gibi bize geçtiğimiz yıllarda E 400 All-Terrain 4×4² konseptini veren aynı ekibin yeni çalışması.

Rakamlardan başlayacak olursak EQC 4×4², seri üretim modelinden yaklaşık 20 cm daha fazla yüksekliğine sahip. Bu da, seri üretim modeliyle aynı bağlantı noktalarına monte edilmiş çok bağlantılı portal akslar sayesinde mümkün kılınmış. 285/50 R 20 ebatlı lastiklerin kullanıldığı EQC 4×4²’nin yerden yüksekliği 293 mm olarak belirtlilmiş. Bu rakam standart EQC’den 153 mm ve G-Serisi’nden 58 mm daha fazla.

Mercedes-Benz Otomobil COO’su Markus Schäfer, “Amacımız, modern lüks ve sürdürülebilirliği duygusal çekicilikle birleştirmek. EQC 4×4², sürdürülebilir mobilitenin ne kadar keyifli olabileceğini gösteriyor ”dedi.

Konseptin devasa tekerlekleri, EQC’nin genişliğine 200 mm ekleyen plastik çamurluk eklerin kullanımını ihtiyaç haline getirmiş ve Alman elektrikli SUV’sine “Canavar Kamyon” görünümü vermiş. Portal akslar sayesinde de su derinliği artık 40 cm (15 cm artış) olurken, yaklaşma ve uzaklaşma açıları da 31,8 ve 33 derece olmuş (sırasıyla 11,2 ve 13 derece artırılmış).

Schäfer, “Bu sürülebilir çalışma, e-mobilite tutkusunun yanı sıra, Mercedes-Benz olarak bu sektörde güçlü bir liderlik iddiasında bulunduğumuzu ve gelecekte bunun duygusal çekiciliğini daha da artıracağımızı açıkça gösteriyor” dedi.

Mercedes ayrıca EQC 4×4²’ye hem içeride hem de dışarıda sesler çalan özel bir akustik sistem ekledi; Farlar, artık amplifikatörden gelen sesleri gerçek zamanlı olarak hesaplamak için akıllı ses tasarım algoritmaları kullanan sistemin bir parçası olarak hoparlör işlevi de görüyor. Çalınan sesler, gaz pedalının konumu, hız veya enerji geri kazanım oranı dahil olmak üzere çok çeşitli parametreler bu hesaplamalara dahil ediliyor.

EQC’nin 408 HP ve 760 Nm üreten çift motorlu 80 kWh lityum iyon bataryalı güç ünitesinde değişiklik yapılmamış. Mercedes, tam şarjla EQC’nin koca ayak versiyonunda menzilin ne kadar etkilendiğini belirtmemiş ama bizce az da olsa bir düşüş söz konusu olabilir.

Yeni Mercedes EQC 4×4², kendisinden önce gelen E 400 All-Terrain gibi, ne yazık ki sadece bir tasarım çalışması olarak kalacak. Yine de Mercedes’in aklında böyle fikirlerin olduğunu bilmek güzel.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!