F1 CEO’su; “F1 asla elektrikli olmayacak”

F1 CEO’su; “F1 asla elektrikli olmayacak”

Formula 1 CEO’su Stefano Domenicali, F1’in geleceği hakkında kritik açıklamalarda bulundu. Domenicali, Bazı otomobil üreticileri ve hükümetlerin elektrikli araçları tamamen benimseme yönündeki baskılarına rağmen içten yanmalı motoru canlı tutma arzusunu bir kez daha dile getirdi.

İtalyan gazetesi Il Sole 24 Ore’de yayınlanan bir röportajda Domenicali, motorsporlarının sürdürülebilirlik ve elektriklenme gibi başlıklar altındaki geleceği hakkında gelen sorulara F1’in “asla elektrikli olmayacağını” söyledi. Sözlerine “Motorları değiştirmeye veya halihazırda var olan tüm araç filosunu çöpe atmaya gerek kalmadan sıfır emisyona ulaşılabilir” diyerek devam etti.

F1’in 2030 yılına kadar karbon nötr olmayı hedeflediğini ve bu büyük hedefe, tüm takımların %100 sürdürülebilir yakıta geçerek ulaşılabileceğini ekledi.

Domenicali, verdiği röportajda, 2035 yılına kadar Avrupa Birliği dahil bazı hükümetlerin yalnızca sıfır karbon emisyonlu araçların satılabileceğini zorunlu kıldığı zaman, içten yanmalı motorlarla donatılmış yaklaşık iki milyar otomobilin yollarda olacağını söyledi. Bu araçların da gelecekte E-yakıt kullanabileceği konusunda çalıştıklarını da söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!