Fred Vasseur, Scuderia Ferrari’nin Takım Patronu Oldu

Fred Vasseur, Scuderia Ferrari’nin Takım Patronu Oldu

Mattia Binotto’nun Scuderia Ferrari’den ayrılacağına dair söylentiler Sosyal Medya’da yayılmaya başlayalı epey zaman olmuştu. Bu da 2023’ten itibaren onun yerine kimin geçeceği konusunda bir dizi tartışmaya yol açtı. Bazıları, McLaren’den Andreas Seidl’in bu pozisyona geçebileceğine işaret etti, ancak İtalyan takım için en iyi seçimin Alfa Romeo’dan Frederic Vasseur olması daha muhtemel görünüyordu.

Scuderia Ferrari, Fred Vasseur’un F1 programı için Takım Patronu ve Genel Müdür olarak atandığını duyurdu. 54 yaşındaki yönetici, 25 yılı aşkın bir süredir motor sporlarında başarılı bir şekilde yer alıyor. 2005’te Nico Rosberg ve 2006’da Lewis Hamilton ile GP2 serisinde olağanüstü sonuçlara ulaştı.

Son altı sezondur, Alfa Romeo F1 Takımının ve ardından Sauber Motorsport’un başında. Bu yıllarda Kimi Raikkonen, Antonio Giovinazzi, Robert Kubica ve Pascal Wehrlein gibi pilotlarla çalıştı.

2022’de takımı 2012’den bu yana en başarılı F1 sezonuna götürdü. Valtteri Bottas ve Zhou Guanyu, Alfa Romeo’nun İnşaatçılar Şampiyonası’nda 6. sırada yer almasına yetecek kadar puan topladı.

Daha da ilginç olanı, 2018’de Vasseur’ün sezon boyunca Charles Leclerc ile yakın bir şekilde çalışmış olması ki, bu da 2023’ten itibaren daha kolay iletişim kurmasını sağlayacak.

2008’den bu yana takımın dört farklı patronu oldu: Stefano Domenicali, Marco Mattiacci, Maurizio Arrivabene ve Mattia Binotto. Anlayabileceğiniz üzere, hepsi İtalyandı. Bu yüzden Ferrari’nin başka bir yerde bir çözüm araması zor bir karar olmalı.

Ancak takımın en son bir Fransız yöneticisi olduğunda ne olduğunu da hatırlamalıyız. Jean Todt, 1993 ile 2007 yılları arasında Scuderia Ferrari’nin başındaydı. Bu süre zarfında İtalyanlar altı Sürücü Şampiyonası (beşi Schumacher ile, biri Raikkonen ile) ve sekiz Markalar Şampiyonası kazandı!

2022 sezonu boyunca, hem Charles Leclerc’in hem de Carlos Sainz’in Dünya Şampiyonasını kazanmak için gerekenlere sahip oldukları açıktı. 2023’te Verstappen, Perez ve Russell gibi ciddi bir rakiple karşı karşıya kalacaklar. Ancak Ferrari, Vasseur’ün uzmanlığının gıpta ile bakılan unvanı almak için gereken eksik malzemeyi sağlayacağını umuyor.

“Takım Müdürü olarak Scuderia Ferrari’nin liderliğini devraldığım için gerçekten çok mutlu ve onurluyum. Motor sporlarına her zaman ömür boyu tutku duyan biri olarak, Ferrari her zaman yarış dünyasının zirvesini temsil etti.” Scuderia’nın tarihini ve mirasını onurlandırmak ve dünyanın dört bir yanındaki Tifosi’ye hizmet etmek için Maranello’daki yetenekli ve gerçekten tutkulu ekiple çalışmayı dört gözle bekliyorum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!