Geely, Faraday Future’a yeni EV için destek verecek

Geely, Faraday Future’a yeni EV için destek verecek

Faraday Future’ın Nasdaq’ta halka arz edileceği duyurulduktan kısa bir süre sonra, otomotiv devi Geely ve teknoloji devi Foxconn’un elektrikli otomobil üreticisine fason üretim hizmetleri sağlamak için görüşmelerde bulunduğu ortaya çıktı.

Geely geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, Faraday Future’a teknoloji ve mühendislik desteği sunmak için bir taslak anlaşma imzaladıklarını ve aynı zamanda şirketin halka arzında azınlık bir yatırımcı olduklarını duyurdu.

Foxconn, Faraday Future’daki rolü hakkında yorum yapmayı reddederken Reuters, Faraday Future’ın Çin’de yeni bir tesis kurmaya çalışacağını ve yerel pazar için elektrikli araçlarını üretmesi için Geely’yi görevlendireceğini iddia etti. Şirket, halka arzından yaklaşık 12 ay sonra FF 91’in ABD teslimatlarına başlamayı planlıyor.

Faraday Future, devam etmekte olan elektrikli araç yatırım çılgınlığından yararlanmak istiyor. Özel bir satın alma ve danışmanlık şirketi olan Property Solutions Acquisition Corp aracılığıyla, 3,4 milyar dolar değerinde bir anlaşma ile halka açılacak. Gelen taleplerin, 2017 yılının başlarında ilk kez bir konsept olarak tanıtılan FF 91’i üretime geçirmek için kullanılacak olan 1 milyar dolarlık gelir sağlaması bekleniyor.

Faraday Future üst düzey, lüks FF 91’i geliştirmenin yanı sıra, FF 81 adında daha küçük, daha erişilebilir bir model üzerinde de çalışıyor. Bu, bir “premium kitle aracı” olarak tabir ediliyor ve 2023’te piyasaya sürülmesi bekleniyor. Gelecekte FF 71 gibi daha da mikro mobilite amaçlı olduğunu düşündüğümüz planları da var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!