Lotus Emira’nın yerini 2027’de elektrikli spor model alacak

Lotus Emira’nın yerini 2027’de elektrikli spor model alacak

Lotus’un elektrikli model atılımıyla birlikte markanın SUV modeli Eletre ve GT modeli Emeya showroom’larda yerlerini aldı. Spor otomobilleriyle ünlü Lotus’un CCO’su Mike Johnstone model gamının genişlemesinin yanında bir konuya dikkat çekiyor: “Markanın vurucu bir model ihtiyacı var ve bu iki koltuklu spor otomobil olmalı. Aksi takdirde sadece Lotus amblemi taşıyan bir marka oluruz. Spor otomobil, geleceğimizin vazgeçilmez bir parçasıdır”

Lotus Elise’in üretiminin sonlanmasıyla birlikte şu an güncel olarak spor otomobil gamında Emira satışta bulunuyor. Elise ve Emira’nın yerini alacak proje Type 135 olarak adlandırılmış. LEVA (Lightweight Electric Vehicle Architecture) platformu üzerinde üretilecek yeni elektrikli otomobilin şasisi Emira’dan %37 daha hafif olacak fakat bataryalardan dolayı toplam ağırlığın Emira’yı geçmesi bekleniyor.

İddialara göre yeni otomobil tek ve çift motorlu seçeneklere sahip olacak ve bunlar sırasıyla 475 ve 884 bg gücünde olacak. 66.4 kWh ve 99.6 kWh bataryaların kullanımı söz konusu ve bu bataryaların 480 ila 720 km arasında menzil sunması bekleniyor. Lotus bir çok üreticinin aksine bataryaları aracın altına değil sürücünün arkasına konumlandırmayı planlıyor.

Emeya ve Eletre modelleri Çin’de üretilmeye devam ederken, ismi henüz netleşmeyen Type 135 İngiltere’de üretilecek. 75 bin Sterlin başlangıç fiyatı olması beklenen otomobilin, 2025 yılında tanıtılıp 2027’de yollara çıkması planlanıyor. Lotus, elektrikli spor modelinden yıllık 10 bin ila 15 bin adet satış hedefliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!