Hennessey, 6 tekerlekli ve motorlu 3 milyon dolarlık elektrikli hiper otomobilini duyurdu

Hennessey, 6 tekerlekli ve motorlu 3 milyon dolarlık elektrikli hiper otomobilini duyurdu

7 Litrelik V8 motoruyla 425 km/s hıza ulaşarak Bugatti Veyron’un rekorunu kırmasıyla tanınan bir Amerikan otomobil modifiye şirketi olan Hennessey, ilk elektrikli aracını duyurdu: Her biri bağımsız motorlarla çalışan altı tekerleği ve özel jetleri andıran iç mekanı olan 3 milyon dolarlık bir elektrikli hiper otomobil.

Hennessey, yıllar içinde Dodge Viper, Ford Raptor ve diğer Amerikan klasiklerini modifiye ederek kendine bir isim yaptı. Daha yakın dönemde şirket, Lotus Exige’i baz alan Venom GT gibi kendi süper arabalarını da üretiyor. Bu araçların ortak noktası, benzini adeta içen devasa içten yanmalı motorlarla çalışıyor olmaları.

Şirketin uzmanlığı her zaman içten yanmalı motorlar oldu ve teknolojiyle yollarını ayırmaya henüz hazır olmasalar da Hennessey, endüstrinin nereye gittiğini gördü ve elektrifikasyonda ilk adımlarını atmaya karar verdi. Bugün Hennessey, 3 milyon dolarlık altı tekerlekten çekişli, tamamen elektrikli bir hiper otomobil olan “Project Deep Space”i duyurdu.

Deep Space Projesi henüz çok erken evrelerde ve Hennessey’in bugün açıkladığı tek şey birkaç tasarım taslağı oldu. Rimac Nevera, Drako GTE, Lotus Evija ve diğerleri gibi modeller sayesinde elektrikli hiper otomobil arzında sıkıntı yaşamıyoruz. Ancak Hennessey, altı motorla çalışan ve altı tekerlekten çekiş ile camiaya girişlerini farklılaştırmanın yollarını buldu.

Şirketin kurucusu John Hennessey durumu şu şekilde yorumladı:

“On yıllardır dünyanın en iyi hızlanan araçlarından bazılarını yapıyorum, ancak bunlar her zaman mekanik kavrama ile performans açısından sınırlı oldular. Çözüm, altı tekerlekli elektrikli tahrik. Bu segmentte benzeri görülmemiş bir teknoloji. Hem ileri görüşlü hem de yenilikçi. Tasarım ve mühendislik ekibimiz geleceği kucaklamaktan heyecan duyuyor.”

Şirket aracın menzili hakkında yorum yapmadı, ancak araç neredeyse altı metre uzunluğunda olacak ve bu nedenle dev bir pil paketi için bolca yere sahip olacak.

Hennessey iç mekan için “özel bir jet deneyimi” sunmak istediğini söyledi, bu yüzden koltuklar için elmas düzeninde bir konfigürasyonla ilerledi ve herkes için bolca diz mesafesine izin verdi. Arkadaki koltuk ise ‘sıfır yerçekimi’ pozisyonuna sahip bir kaptan koltuğu olacak.

Hennessey, 2026’dan itibaren bu yeni elektrikli hiper otomobilden yalnızca 105 adet üretmeyi planlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!