Volvo XC90’ın Elektrikli versiyonun adı Embla olabilir

Volvo XC90’ın Elektrikli versiyonun adı Embla olabilir

Hakan Samuelsson, Automotive News’e XC90’ın elektrikli halefinin bir sesli harfle başlayan bir isme sahip olacağını söylediğinde, Alex Misoyannis zaman kaybetmedi. Avustralya web sitesi Drive’dan meslektaşımız uluslararası ticari marka veritabanlarını araştırdı ve son dört yılda Volvo tarafından tescil edilmiş bir sesli harfle başlayan tek ismi buldu. Embla.

Embla, İskandinav mitolojisinde, tanrılar tarafından yaratılan ilk kadındın ismi. Eğer kulağa daha tanıdık geliyorsa, Havva’ya eşdeğer olduğunu söyleyebiliriz. Embla, aynı zamanda, uzun yıllardır Volvo’nun en önemli otomobillerinden biri için oldukça uygun bir isim olabilecek Karaağaç anlamına da geliyor: SPA2 platformuna dayalı ilk, şirketin elektrikli araçlara adanmış ilk modeli. Volvo şimdiye kadar yalnızca içten yanmalı motor mimarilerini piller ve elektrik motorlarıyla çalışacak şekilde uyarlamıştı.

Embla, Polestar 3 ile aynı üretim hattında sadece ABD’de üretilecek. Görünüşe göre, hiçbir şey yeni Volvo’yu dünyanın ilk kadını olarak adlandırmaktan daha İskandinav ve uygun olamaz.

SPA2 platformu, V2G (araçtan şebekeye aktarım) özelliği sunacak, bu da elektrikli SUV’nin yalnızca elektriği almakla kalmayacağını, gerektiğinde evlere veya diğer elektrikli araçlara da geri verebileceği anlamına geliyor. Mimari, yazılım hazır olduğunda Seviye 4 otonom sürüş elde etmek için LiDAR kullanacak.

Daha güçlü ve sadece iki koltuk sırasına sahip olacak Polestar 3’ün aksine Embla, üçüncü sıradaki koltuklara kaç kişinin sığacağına bağlı olarak yedi, hatta daha fazla kişiyi taşıyabilecek.

Volvo’nun yine de Drive’ın açıkladığı ismi onaylaması gerekecek. Ancak elektrikli SUV’nin resmi tanıtımı için bir yıldan daha kısa bir süre kaldığını düşünecek olursak, ismi tescil ettirmemiş olması mantıksız. Büyük ölçüde Volvo Recharge Concept’e bağlı kalacağını düşünürsek, bize kalan tek şey, gelecekteki EV’nin sahip olacağı menzil ve fiyatlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!