JAGUAR, CONSUL İLE 30 YIL SONRASINA BAKIŞ ATIYOR

JAGUAR, CONSUL İLE 30 YIL SONRASINA BAKIŞ ATIYOR

Jaguar ülkemizde pek olmasa da yıllardır erişilebilir konfor ve performansın sunmak için dünya çapında rekabet etmekte. Şimdi de markayı temsilen otuz yıl içinde ne olabileceğine dair bir konsept tanıtıldı. Bu konsepte Jaguar Consul adı verilmiş ve bir tasarım ekibinin çalışmasının ürünü. Bu ekibin içinde Gregoire Mory ve Hanchang Liu gibi otomotiv alanında geniş deneyime sahip tasarımcılar bulunuyor.

İlk bakışta amblemini görmeden bile onun bir Jaguar olduğunu tahmin edebiliriz. E-Type’ı anımsatan ikonik uzun kaput ve kaldırılmış arka kapsül tasarımda net bir şekilde görülebiliyor. Ancak, bildiğimiz gibi, E-Type biraz ufak bir otomobil. Bu yüzden bu ekip, markayla makul görünebilecek bir gelecekle uyumlu olacak biraz daha fazla alan ve işlevsellik getirmeye çalışmış.

Dış kısım, Jaguar etkisini en bariz şekilde görebileceğimiz yer. Yandan bakıldığında Consul E-Type görünümü sunuyor, ancak boyut bakımından çok daha cömert. Ön kısım da 2020 F-Type’ın fütüristik bir versiyonu gibi görünüyor. Uzun dinamik hatları ile tekerlek yuvalarının üzerine doğru yükselen alçak bir kaput, gerçek bir Jaguar tasarımı olduğunun simgesi. Aynı zamanda sadece görünümü tamamlamakla kalmayıp, aynı zamanda işlevselliğe de sahip olan büyük bir ön spoyler de var. Muhtemelen LED şeritlerden yapılmış olan kısık farlar da Consul’un agresif bakışlarla bakmasının sebebi.

Önden başlayan çizgiler, profil boyunca aynı şekilde ilerliyor, ön camı ve yan panelleri şekillendiriyor ve sonunda o daralan kenarda arka kısma formunu veriyor. Arka çamurluk, en üst tasarım çizgisinin bir devamı olarak geliyor ve herhangi bir ortama akıcı bir şekilde karışmış gibi görünen o şık görünümü sunmak için arkaya doğru akıyor.

Bu konsept tasarlanırken teknolojinin hareket etme şekli dikkate alınmış. Yani otonom sürüşlü otomobilde sürücü koltuğu aracın arkasına bakıyor. Bu tür bir değişikliği radikal gibi görünse de, eminiz ki Jaguar zihniyetine uygun bir işlevsellik amacı vardır.

Consul’un iç kısmına martı kanadı kapılardan giriliyor. Kabin de hareket halindeyken bir tür toplantı odası görevi görecek şekilde tasarlanmış. Sürücü koltuğu arkaya doğru bakarken, ön yolcu koltuğu da arkaya taşınmış ve bu üç koltuk sürücüye, veya bu tasarımda CEO’ya doğru öne doğru bakacak şekilde yerleştirilmiş.

Ancak, bu harika şık konsepti sürmek istiyorsanız, bu isteğin gerçek olması mümkün. Arkada en soldaki yolcu koltuğu direksiyon simidi seçeneğine sahip. Tasarımın bir başka özelliği de ön camın küçültülmüş boyutu. Bunun daha kısıtlı bir görüş alanı sunması ve beraberinde daha yüksek bir hız hissi getirmesi gerekiyor. Ama güvenli mi? Büyük ihtimalle evet. Sonuçta Consul otonom bir otomobil.

Ancak bu cam durumu sizi endişelendirmesin. Consul’un kabininin üzerinde diğer otonom araçlar gibi boylu boyunca uzanan bir cam var. Ön camın devamı olarak, sürüşün tadını çıkarırken dışarıyı izlemek için ideal.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!