Jaguar, Elektrikli Vision Gran Turismo Konseptini Tanıttı

Jaguar, Elektrikli Vision Gran Turismo Konseptini Tanıttı

Gran Turismo, otomobil üreticilerinin oyun için özel konseptler yaratması nedeniyle bir oyundan daha fazlasıdır. Bu konseptlerin sonuncusu da, 2019 Vision Gran Turismo Coupe ve 2020 Vision Gran Turismo SV’yi takip eden Jaguar Vision Gran Turismo Roadster.

Gran Turismo 7’de bulunan Vision Gran Turismo Roadster, geçmiş Gran Turismo modellerinden ve ikonik D-Type’tan ilham alan tek kişilik elektrikli bir yarış otomobili. Roadster, Coupe ve SV’yi yansıtan bir karbon fiber kompozit ve alüminyum alaşımlı gövdeye sahip olduğundan, Vision Gran Turismo kökenleri de açıkça belirgin. Bununla birlikte Roadster, ızgarada benzersiz yuvarlak ışıkların yanı sıra ön çamurluklarda el yapımı deri kayışlara sahiptir.

Bunlara Le Mans ödüllü D-Type’ı hatırlatan bir kanatçık eşlik ediyor, ancak tamamen modern ve “minimum sürükleme ile gelişmiş stabilite için en son hesaplama araçları kullanılarak aerodinamik olarak optimize edilmiş”. Kanattan bahsetmişken, Union Jack gravürünün yanı sıra ince LED aydınlatmaya sahiptir.

Elektrikli yarış aracı, 1.006 hp (750 kW) güç ve 1.200 Nm tork geliştiren üç motorlu ve dört tekerlekten çekişli bir güç ünitesine sahiptir. Bu ünite, Roadster’ın 0’dan 100 km/s hıza iki saniyeden daha kısa sürede ve maksimum olarak da 320 km/s üzerinde bir azami hıza ulaşmasını sağlar.

Jaguar, modelin son teknoloji bir lityum iyon pile ve yaklaşık 50:50 ağırlık dağılımına sahip olduğunu belirtti. Bu öğeler, sanal yarışçıya “olağanüstü sürüş, yol tutuşu ve çeviklik” kazandırmaya yardımcı oluyor.

Dış tasarımcısı Oliver Cattell-Ford’a göre, “Bir otomobil tasarımcısı olarak Gran Turismo serisi için üç sanal araba teslim eden ekibin bir parçası olmak bir rüya projesiydi. 2019’da Vision GT Coupe ve 2020’de Vision GT SV’nin ortaya çıkmasından bu yana, Roadster ile Gran Turismo 7’yi ortaya çıkardığımızda üç otomobilin tüm serisini bir arada sunmak için mükemmel bir yol bulmak istedik.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!