KTM X-Bow, GT-XR ile Trafiğe Yarış Ruhunu Getiriyor

KTM X-Bow,  GT-XR ile Trafiğe Yarış Ruhunu Getiriyor

KTM X-Bow’un nihai yol versiyonu GT-XR, resmi olarak tanıtıldı.

KTM X-Bow GT-XR, Avusturyalı şirketin ürettiği GTX ve GT2 yarış otomobillerine, özellikle açılan kanopi tasarımıyla, benzerlikleriyle dikkat çekiyor. Yılda 100 adet üretilmesi planlanan otomobil, pistlerdeki kardeşlerinin karakterlerini yollara taşıyacak.

X-Bow GT-XR’nin temelinde karbon fiber monokok ve otomobilin 1130 kg kuru ağırlığına katkıda bulunan yüksek mukavemetli çelik boru çerçeve bulunuyor. KTM, otomobili 6350 d/dak’da 500 hp güç ve 5.550 d/dak’da 581 Nm tork üreten Audi menşeiki 2.5 litrelik turboşarjlı beş silindirli bir motorla donatmış. Bu motora, gücünü sınırlı kaymalı diferansiyel sayesinde arka tekerleklere ileten yedi vitesli çift debriyajlı şanzıman eşlik ediyor.

Bu rakamlar ışığında otomobil yalnızca 3,4 saniyede 0’dan 100 km/s hıza ulaşıyor ve maksimum 280 km/s yapabiliyor.

X-Bow GT-XR’yi geliştirirken KTM için yol performansını en üst düzeye çıkarmak açıkça bir öncelik olsa da, büyük 96 litrelik yakıt deposu, elektrik destekli kademeli hidrolik direksiyon ve 9 cm hidrolik yükseltme sistemi seçeneği sayesinde “günlük bir sürücü olarak mükemmel” olduğu iddia ediliyor.

Bunlar haricinde aerodinamik yere basma kuvveti rakamları da açıklandı. Ancak KTM devasa arka kanat, arka difüzör ve ön ayırıcı (splitter) gibi bariz yere basma gücü oluşturan bileşenlere ek olarak, X-Bow GT-XR’nin ayrıca rüzgar tarafından oluşturulan girdaplar sayesinde yer etkisini (ground effect) en üst düzeye çıkarmak için tasarlanmış bir tabana da sahip olduğunu belirtiyor. Bu taban ön ayırıcı ve zeminin etrafından yönlendirilerek, otomobilin altında hava sızdırmazlığı oluşturuyor.

Frenleme, hafif, monoblok sekiz pistonlu kaliperler ve çelik disklerle sağlanıyor. Üstün performans arayan müşteriler opsiyonel seramik frenleri tercih edebilirler. Otomobilin süspansiyonu da Sachs imzasını taşıyor ve tek bijonlu jantlar da opsiyon listesinde yer alıyor.

X-Bow GT-XR’nin kabininde, dijital gösterge grubunu, ayarlanabilir bir pedal kutusunu, isteğe bağlı bir arka görüş kamera sistemini, Bluetooth ses sistemini, LED aydınlatmayı, klimayı barındıran çıkarılabilir bir karbon fiber direksiyon simidi bulunuyor. Saklama alanından mahrum bırakmam için de küçük bir torpido gözü var.

Eğer bu sıradışı yol otomobiline sahip olmak istiyorsanız, biz buradayız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!