Lotus Evija, Özel Bir Nürburgring Rekorunu Kırdı

Lotus Evija, Özel Bir Nürburgring Rekorunu Kırdı

Lotus, geçtiğimiz yıl Nürburgring’de Evija X’i test etmeye başlamıştı ve bu vahşi pist otomobili sonunda resmi olarak aramıza katıldı. Tamamen elektrikli otomobil, seri üretim bir otomobilin şasisiyle Nordschleife’de en hızlı tur zamanına sahip bir hiper otomobilin pist versiyonu. 6:24’lük tur derecesi ile Lotus Evija X, seri üretim bir modelin şasisine sahip olan otomobilin şu ana kadarki en hızlı tur rekorunu ele geçirdi .

6 dakika 24 saniyede tamamlanan tur zamanıyla, Mercedes-AMG One’dan 11 saniye daha hızlı bir tur derecesi ele geçirildi. AMG One, F1 motoruna sahip, ‘Ring etrafındaki en hızlı yol otomobilidir. Ancak, Lotus Evija X, ‘Green Hell’in etrafında bir tur tamamlayan en hızlı otomobil değil, Volkswagen ID.R 6:05 derece yaparken, Porsche 919 Hybrid Evo 5:19 gibi inanılmaz bir tur derecesi ile bu güne kadar geçilemeyen inanılmaz bir tur derecesi yapmıştı.

Ne ID. R ne de 919 Hybrid Evo seri üretim modellerle bağlantılı olmadığı için, Lotus Evija X’in performansıyla övünebilir. Lotus’un bu iki otomobilin ötesinde daha hızlı bir otomobil olduğunu belirtmek gerekir. 1983’te Stefan Bellof, 956 ile 6:11’lik bir tur attı. Aynı yıl, aynı otomobil ile Jochen Mass, 6:16’da bitiş çizgisini geçti.

Evija X’in muhtemelen Nürburgring’e geri dönüp zaten etkileyici olan tur zamanından saniyeleri kırpmaya çalışacağı tahmin ediliyor. Lotus, Ekim 2023’te elde ettiği performansın nemli bir pistte olduğunu belirtiyor, bu yüzden iyileştirme için bir şans var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!