Lotus elektrikli SUV modelinden ilk görselleri yayınladı

Lotus elektrikli SUV modelinden ilk görselleri yayınladı

1948’de Colin Chapman tarafından kurulan Lotus, 1980 yılına kadar mali sıkıntılar içinde yüzdü. Birçok mülkiyet değişikliğinden sonra İngiliz otomobil üreticisi, 2017’de Çinli Geely tarafından satın alındı.

O zamandan beri Geely, bir dizi tamamen elektrikli araç geliştirmek için Renault-Nissan-Mitsubishi ittifakı ile bir ortak girişim duyurdu. Şu anda Group Lotus olarak lanse edilen, Norfolk merkezli Hethel şirketi, elektrikli bir crossover arazi aracıyla işleri renklendirmeyi planlıyor.

İlk olarak, içten yanmalı motorlu Emira’nın ortaya çıkmasının ardından Eylül 2021’de ön izlemesi yapılan Type 132, karşımıza çıkan videolu teaser’ın başrol oyuncusu. Oldukça sofistike bir alt ızgaraya ek olarak, tamamen elektrikli SUV, yüksek sıcaklık koşullarında daha serin hava sağlayan aktif ızgara panjurlarını sergiliyor. Yüksek hızlarda, aerodinamik sürtünme katsayısını iyileştirmek için bu panjurlar kapanıyorlar ve bu da sürüş menziline katkı sağlıyor.

3.100 milimetre uzunluğa kadar aks mesafelerini destekleyen Premium araç platformu üzerinde geliştirilen Lotus Type 132, tıpkı Porsche Taycan gibi 800 voltluk altyapıyla donatılmış. Batarya kapasiteleri, tercihe bağlı olarak 90 ile 120 kWh arasında değişecek ve bu da Lotus’un SUV’unu Mercedes-Benz EQS gibi ağır sikletlerin hedefi haline getiriyor.

Menüde çift motorlu bir kurulum ve süper otomobillere rakip beygir gücü de yer alıyor, ancak Lotus bu konuda herhangi bir detay vermemiş. Geely’nin Volvo ve Polestar’a ve Renault-Nissan-Mitsubishi ittifakının muazzam EV tecrübesine sahip olduğu göz önüne alındığında, yaklaşmakta olan SUV kesinlikle hayal kırıklığına uğratmayacak.

Öte yandan, bize Seven, Elan, Esprit, Elise ve Carlton dört kapılı sedan da dahil olmak üzere daha hızlı işbirliklerini veren markanın tamamen elektrikli geleceği konusunda biraz tedirgin hissetmemiz de çok normal. Her ne olursa olsun, sektördeki neredeyse her otomobil üreticisi BEV araştırma ve geliştirmeye milyarlarca doları akıttığı için Lotus’un başka seçeneği de yoktu. E tabi 2025’te yürürlüğe girecek katı Euro 7 emisyon kuralları da cabası…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!