Mercedes-AMG imzalı yeni SL tanıtıldı

Mercedes-AMG imzalı yeni SL tanıtıldı

Yeni Mercedes-AMG SL, bir ikonun yeni versiyonu olarak klasik kumaş tente tavan ve sportif karakterle köklerine geri dönüyor. Günlük kullanıma uygun bir yapı sunan 2+2 kişilik lüks roadster, ilk kez dört tekerlekten çekişle gücünü yola aktarıyor.

Yeni SL, Mercedes-AMG tarafından geliştirilen tamamen yeni 2+2 kişilik araç mimarisine dayanıyor. Şasi, hafif kompozit alüminyum olarak tasarlanırken bağımsız alüminyum uzay iskeletinden oluşuyor. Yeni gövde, 1952’deki ilk SL gibi, tamamen yeni. Ne önceki SL’den ne de AMG GT Roadster gibi bir başka modelden tek bir bileşen bile barındırmıyor. Zekice uygulanan malzeme karışımı, ağırlığı düşük tutarken, mümkün olan en yüksek rijitliği sağlıyor. Ön cam çerçevesi örneğinde olduğu gibi alüminyum, magnezyum, fiber kompozit ve çelik gibi malzemeler kullanılıyor. Kullanılan malzeme ve üretim teknikleri gerektiğinde ışık hızıyla açılan takla barlarıyla birlikte gelişmiş güvenlik düzeyi sunuluyor.

Uzun dingil mesafesi, kısa ön ve arka çıkıntılar, uzun motor kaputu, eğimli ön cam, arkaya yakın konumlandırılan kabin ve güçlü arka kısım, gövde tasarımının karakteristik özellikleri olarak öne çıkıyor. AMG’ye özgü radyatör ızgarası, ön cephenin genişlik algısını güçlendiriyor ve 14 dikey çıta tüm SL modellerinin atası olan 1952’nin efsanevi 300 SL yarış spor otomobiline gönderme yapıyor.

Daha sportif konumlandırılan yeni SL’de açılabilir metal tavan yerine bir tente tavan tercih ediliyor. 21 kg ağırlık tasarrufu ve daha düşük ağırlık merkezi, sürüş dinamiklerine ve yol tutuşa olumlu etki ediyor. Yerden ve ağırlıktan tasarruf sağlayan Z formundaki katlanma, geleneksel tente tavan üst kapağını gereksiz kılıyor. Açma ve kapama sadece 15 saniye sürüyor ve 60 km/s hıza kadar açılıp-kapanabiliyor. Tente tavan, orta konsoldaki kumanda paneli veya bir animasyonla süreci gösteren dokunmatik ekranı üzerinden çalıştırılıyor.

Yeni Mercedes-AMG SL’in iç tasarımı, ilk 300 SL Roadster geleneğini modern çağa uyarlıyor. Ortaya “Hiperanalog” olarak adlandırılan analog ve dijital dünyanın heyecan verici bir kombinasyonu çıkıyor. Üç boyutlu bir vizöre entegre edilen tamamen dijital gösterge paneli buna bir örnek. Standart olarak sunulan MBUX bilgi-eğlence sistemi, özel ekran temaları ve farklı mod seçenekleri sunuyor.

Önceki nesille kıyaslandığında gövde iskeletinin burulma rijitliği yüzde 18 iyileştirildi. Enine rijitlik AMG GT Roadster’dan yüzde 50 daha iyi. Dikey rijitlik ise yüzde 40 daha iyi. Gövde iskeletinin ağırlığı 270 kilogram civarında. Hafif yapı, düşük ağırlık merkezi ile birlikte üstün sürüş dinamikleri sağlıyor.

Yeni SL satışa iki farklı güç seviyesine sahip AMG 4.0 litre V8 biturbo motorla sunulacak. Motorlar, şirketin Affalterbach tesisinde, “Tek Adam, Tek Motor” ilkesine göre elle monte ediliyor. Üst versiyon olan SL 63 4MATIC+’da motor 585 hp güç üretiyor ve 2.500 ile 4.500 d/d aralığında 800 Nm tork sunuyor. Bu versiyonun 0-100 km/s hızlanması sadece 3,6 saniyede tamamlanıyor ve 315 km/s maksimum hıza ulaşıyor. SL 55 4MATIC+ versiyonunda V8 motor, 476 hp güç ve 700 Nm tork üretiyor. Bu versiyonun 0-100 km/s hızlanması ise sadece 3,9 saniyede tamamlanıyor ve 295 km/s maksimum hıza ulaşıyor.

İlerleyen dönemlerde SL, performanslı bir hibrit versiyon olarak da sunulacak. AMG E PERFORMANCE stratejisi, efsanevi Roadster modelinde de kendisine yer bulacak.

Yeni SL için özel olarak uyarlanan AMG SPEEDSHIFT MCT 9G şanzıman, heyecan uyandıran vites geçiş deneyimini son derece kısa vites değiştirme süreleri ile birleştiriyor. Tork konvertörünün yerini ıslak kalkış kavraması alıyor. Bu sayede ağırlık azaltılıyor ve daha düşük atalet sayesinde gaz pedalı tepkileri optimize ediliyor. SL, yaklaşık 70 yıllık tarihinde ilk kez dört tekerlekten çekişle sunuluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!