Mercedes EQG’nin tanıtımı öncesinde son dedikoduları geldi

Mercedes EQG’nin tanıtımı öncesinde son dedikoduları geldi

Mercedes-Benz’in G-Serisi’nin elektrikli bir versiyonunu üretmeyi ve satmayı planladığı bir sır değil. Yeni model Eylül 2021 gibi erken bir tarihte kamuoyuna açıklanacağı söyleniyordu ki, bu da Münih’te düzenlenen IAA fuarında görebileceğimiz anlamına geliyor.

G-Serisi’nin ilk resmi elektrikli versiyonu EQG olarak adlandırılacak ve EQG 560 ve EQG 580 olmak üzere en az iki versiyonu mevcut olacak. EQG 580 doğal olarak daha fazla güç ve daha fazla menzil ile gelecek.

Piyasaya sürülecek en üst seviye model, içeriden edinilen bilgilere göre 522 hp güç ve 108 kWh pil ile gelecek. Doğal olarak 560 modelinde de, EQG’nin güç ünitesinin bağışçısı olan EQS’in aksine dört tekerlekten çekiş de sunacak.

EQS ve yaklaşmakta olan EQE gibi elektrikli modeller için kullanılan EVA platformunu benimsemek yerine yeni EQG, merdiven şasi yapısını kullanacak.

Mercedes, bir şekilde bu daha büyük pil paketini doldurmanın bir yolunu bulsa bile, EQG’nin neredeyse EQS kadar verimli olmayacağını söylemeye gerek yok. Amaca yönelik bir elektrikli araç olmayacağı gerçeği verimliliği engelleyecek, tuğla benzeri şekli aerodinamik olmaktan çok uzak ve sonuç olarak verimlilik için iyiye işaret etmiyor.

İçeriden sızan bilgiler, EQG’nin WLTP sürüş döngüsü ile tek bir şarjla yaklaşık 500 kilometre yol alabileceğine işaret ediyor. Bunun yeterli olup olmayacağına sadece tüketiciler karar verebilir. Sonuçta G-Serisi’nin yakıt ekonomisi insanların onu satın almasının nedeni değil ve bu EQG için de değişmeyecek.

İçeride EQG, Mercedes EQS’in yeni MBUX Hiper Ekranını alabilir. Ancak bu, tanıtıldığından bu yana G-Serisi’nde bulunan yolcu tutma kolunun çıkarılmasını gerektirecektir.

Mercedes EQG 2022 gibi erken bir tarihte piyasaya çıkabilir, ancak diğer kaynaklar 2024’te showroomlara ulaşacağını iddia ediyor. Ne olursa olsun, satışa sunulduğunda Almanya’da yaklaşık 130.000 Euro’dan başlayacağı bildiriliyor ki bu fiyat pek de ucuz değil.

EQG ile birlikte Mercedes-Benz’in EQE’yi 2021 IAA Show’da sergilemesi bekleniyor. İsminden de anlaşılacağı üzere E-Serisi’nin tamamen elektrikli bir versiyonu olacak. Hatta bazı söylentilerde, GLB’nin elektrikli bir varyantı olması gereken EQB’nin tanıtılacağı da iddia edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!