Polestar, Polestar 5’in seri üretime yakın konseptini tanıttı

Polestar, Polestar 5’in seri üretime yakın konseptini tanıttı

Polestar, Youtube’daki kısa bir belgesel serisi ile Polestar 5’in nihai tasarımının önizlemesini yaptı. Polestar Precept çalışmasını baz alan elektrikli dört kapılı performans GT modelinin 2024’te piyasaya sürülmesi planlanıyor.

Tasarım açısından baktığımızda, gösterilen araç konsepte çok yakın: proporsiyonlar, sade ön tasarım ve stop lambalarına kadar uzanan kavisli tavan çizgisi gibi 2020 baharında sunulan Precept ile aşağı yukarı aynı. Sadece arka kısım biraz daha düz yüzeylere sahip gibi görünüyor. Ancak burada da temel aydınlatma tasarımı korunmuş. Göze çarpan bazı değişiklikler de var: Precept’in ön camının üzerine monte edilen lidar sensörlerinin bulunduğu düzenek artık yok. Çalışmanın ters yönlere açılan kapıları da seri üretime geçmeyecek.

Peki Polestar neden 2024’e kadar piyasaya sürülmeyecek bir otomobilin seri üretim halini 2021’in sonunda gösteriyor? Ve bunu büyük bir etkinlik yerine bir Youtube videosunda yapıyor? Polestar CEO’su Thomas Ingenlath, “Precept belgesel serisiyle, otomobil üreticilerinin normalde yapmadığı bir şeyi bilinçli olarak yapıyoruz; perde arkasına bir göz atıyor ve bu çarpıcı konsept otomobili nasıl gerçeğe dönüştürdüğümüzü şeffaf bir şekilde gösteriyoruz” diyor. “Konsept otomobilin tasarımının ne kadarının Polestar 5’te kullanıldığını görmek beni çok gururlandırıyor. Tasarımcılarımız ve mühendislerimiz açısından bu büyük bir başarı.”

İsveçli-Çinli marka, Polestar 5’in güç ünitesi hakkında henüz herhangi bir ayrıntı vermedi. Polestar 2 Single Motor sunumunun dipnotlarında, Polestar birkaç önemli veriden bahsetmişti. Ama “4 kapılı Lüks Spor GT” olarak tanımlanan bir modelin, şu aşamada Polestar 5’in 2024’te piyasaya sürüleceği ve hedef menzilinin 600+ kilometre olduğu söylendi. Fiyat açısından ise, model bir Porsche Panamera civarında fiyatlara sahip olacak.

Elektrikli otomobil markası, mevcut ve yeni pazarlardaki büyümesi ve 3, 4 ile 5 modellerinin lansmanı sayesinde 2025 yılı sonuna kadar yıllık satışlarını 290.000 adete çıkarmayı hedefliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!