BMW, yüksek performanslı PHEV konsepti “BMW XM” i tanıttı

BMW, yüksek performanslı PHEV konsepti “BMW XM” i tanıttı

BMW M, Concept XM ile, üretimi gelecek yılın sonunda Spartanburg’daki ABD fabrikasında başlayacak olan BMW’nin performans markası tarafından şimdiye kadar seri olarak üretilmiş en güçlü otomobilinin bir ön izlemesini sundu.

BMW XM, yalnızca M markası altında ve yalnızca plug-in hybrid olarak sunulacak. Concept XM’de PHEV güç ünitesi, bir V8’i bir elektrik motoruyla birleştirir ve 550 kW’lık bir tepe çıkışı ve 1.000 Nm’lik bir maksimum tork üretir. Tamamen elektrikli menzil ise 80 kilometreye kadar bildiriliyor. BMW, konsept otomobilin sunumunda henüz pil boyutu, şarj gücü veya elektrik motorunun aktarma organlarındaki konumu gibi PHEV güç ünitesi hakkında daha fazla ayrıntı paylaşmadı.

2022’nin sonu için seri üretime karar verildiğinden, Concept XM’nin seri üretime çok yakın olduğu düşünülüyor. Aydınlatmalı çerçeveli güçlü radyatör ızgarası ve son derece dar farlar hala bir konsept modeli anımsatıyor. Ancak BMW şöyle yazıyor: “BMW Concept XM, BMW’nin gelecekteki lüks sınıfında ilk kez kullanacağı yeni ön tasarımı gösteriyor. Ayrıca, BMW X modellerinin tasarımının son derece ilerici ve bağımsız bir yorumunu görüyoruz. Concept XM ayrıca arkada ve iç kısımda kesinlikle bağımsız.”

BMW M GmbH Genel Müdürü Franciscus van Meel, “BMW Concept XM, yüksek performanslı otomobil segmentinin tamamen yeniden şekillenmesini temsil ediyor” diyor. “BMW M GmbH’nin markanın hayranlarına en üst düzey sürüş deneyimini sunmak için yerleşik gelenekleri kırma ve sınırları zorlama becerisinin altını çiziyor. Efsanevi BMW M1’den bu yana ilk saf BMW M modeli olan seri üretim otomobil, markamızın adım adım elektrifikasyonuna nasıl yaklaştığını da gösteriyor.”

XM, her ikisi de BMW’nin CLAR platformunu temel alan ve 3,10 metre dingil mesafesine sahip olan büyük X7 yanmalı SUV ile paralel olarak Spartanburg’da üretilecek. IAA 2017’de konsept otomobil olarak BMW X7 Concept iPerformance olarak sergilenmesine rağmen X7’nin hibrit versiyonu henüz bulunmuyor. X7 M50i, halihazırda XM’de de kullanılması muhtemel olan 390 kW’lık bir V8 motorla donatılmıştır.

Yayınlanan görseller, diğer BMW PHEV’lerde olduğu gibi yalnızca şarj portunun ön tekerlek ve sürücü kapısı arasındaki yan pervaza takıldığını gösterse de BMW, güç aktarma sisteminin elektrikli kısmı hakkında daha fazla ayrıntı sunmadı. X5 plug-in hybrid’in (21.5 kWh) bataryası ve 80 kilometrelik elektrik menzili göz önüne alındığında, XM’deki bataryanın en az 20 kWh olması gerektiğini tahmin ediyoruz. Habere göre elektrikli tahrik sisteminin gücü 88 ile 110 kW arasında olacak. BMW’nin seri üretim modelini sunacağı 2022 yılına kadar nihai veriler muhtemelen mevcut olmayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!