Superfast’ten de süper: Ferrari 812 Competizione

Superfast’ten de süper: Ferrari 812 Competizione

812’nin “Versione Speciale” versiyonu üzerinde çalışan Ferrari hakkındaki tüm o dedikoduları hatırlıyor musunuz? Nihai ürün artık karşımızda ve Competizione olarak adlandırılıyor. Targa üstü bir Aperta versiyonuyla birleştirilen 812 Competizione, daha öfkeli, daha güçlü bir Superfast ve Ferrari’nin son önden motorlu V12 süper otomobili olabilir.

812 Ailesine noktayı koyacak olan Competizione, kaputun altında aşina olduğumuz atmosferik 6.5 litrelik bir V12 motoru barındırıyor. Ferrari’nin 2002’de piyasaya sürdüğü F140 V12 ailesinin bir parçası olarak, standart 812 Superfast’tan biraz daha fazla güç üretiyor.

Formula 1 motorlarından türetilen yeni silindir kapağı ve egzantrik mili de dahil olmak üzere iyileştirilmiş ve yeniden tasarlanmış parçaların büyük bir listesi sayesinde V12 motor artık 830 hp güç üretiyor. Bu sayı, 812 Superfast’tan 30 hp ve 812 bazlı Monza SP serisinden 20 hp daha fazla.

Aslında F140’ın şimdiye kadarki en güçlü yol versiyonunu (FXX-K’nin sadece pistte kullanabildiği 860 hp’sini hariç tutuyoruz), bu motor ile donatılmış ilk Ferrari olan Enzo’yla kıyasladığımızda 20 yılda motorun gücünün neredeyse 170 hp arttığını görüyoruz.

Competizione’nin üst kapağında yapılan geliştirmeler sayesinde V12 şimdi daha fazla devir çevirebiliyor. 9.500 d/dak’ya ulaşabilen bu versiyon, bugüne kadarki en yüksek devirli F140. Ekstra 500 d/dak ile başa çıkmak için yedi kademeli çift kavramalı şanzıman yeniden kalibre edildi ve bu sayede %5 daha hızlı vites değiştirebiliyor.

Düzlük performansı açısından 812 Competizione, Superfast’tan daha hızlı değil. Aynı şekilde 0’dan 100 km/s hıza çıkmak için 2,85 saniyeye ihtiyaç duyuyor ve en yüksek hızının 340 km/s’den fazla olduğu tahmin ediliyor. Fakat söz konusu virajlar olduğunda Ferrari’nin Fiorano test pistinde neredeyse iki saniye daha hızlı.

Tasarım açısından Competizione, Ferrari’nin yaptığı aerodinamik değişiklikleri nedeniyle çok daha agresif görünüyor. Ön farları çevreleyen havalandırma delikleri kaybolurken, kafes ızgarayı çevreleyen çok daha büyük hava girişleri görebiliyoruz.

Arka tarafta, revize edilmiş difüzör artık otomobilin tüm genişliğini kaplarken, aynı şekilde spoyler da önemli ölçüde daha büyük. Tampon kenarlarının iki yanında daha geniş hava girişleri bulunurken, ikiz egzoz düzeni köşelere monte edilmiş dikdörtgen borular haline getirilmiş. Ferrari, yeni arka kısmın ikonik 330 P3/P4’ü referans aldığını söylüyor.

Competizione, aynı zamanda bir girdap oluşturucu görevi gören panjurlu bir arka camı kullanıyor. Ferrari bu özelliği öve öve bitiremiyor ve açıkçası gerçek hayatta ne kadar işe yarayacağını merak ediyoruz. Aperta, büyük bir arka camı olmadığı için bu özellikten mahrum kalıyor.

Daha hafif kapı panelleri ve revize edilmiş bir orta konsol haricinde kabin içinde önemli bir değişiklik yok.

Fiyatlandırma konusunda bir bilgi paylaşılmasa da 999 adet üretilecek Competizione’lerin tamamı çoktan satılmış. 599 Adet üretilecek Aperta versiyonu için elinizi çabuk tutun. Başta da söylediğimiz gibi, kendileri son v12 süper-Ferrari olabilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!