Hans Zimmer, BMW için “motor sesi” besteleyecek

Hans Zimmer, BMW için “motor sesi” besteleyecek

BMW, ünlü film müziği bestecisi Hans Zimmer’in, 11 Mayıs’tan itibaren BMW Group’un yaratıcı ses yönetmeni Renzo Vitale ile göreve ortak olacağını duyurdu. İkili, birlikte müşterilerin yakında özel olarak elektrikli M modelleri için geliştirilen bir sürümde deneyimleyebilecekleri ayırt edici bir sürüş sesi üretecek.

Zimmer sihrini Aslan Kral, Gladyatör, Inception, Karayip Korsanları serisi, Interstellar ve daha pek çok filmde duyduk. Duymadığımız şey, Alman markası için de sürüş sesleri bestelediğiydi.

Kendisi 2019’da BMW Vision M NEXT konsept otomobilinin sesini besteledi ve geçen yıl i4 için notaları hazırladı. Dolayısıyla marka ile olan bu entegre işbirliği de pek sürpriz sayılmaz. Zimmer portfolyosuna en son iX ve i4 için sürücü seslerinin yanı sıra i4’ün M versiyonu için de benzersiz bir sesi ekledi.

Elektrikli otomobillerin sesini iyileştirmek için yapay otomobil sesleri yaratma sürecinin tamamı, BMW IconicSounds Electric markasının işi oldu. Bu yeni departmanın (ya da markanın hangisini tercih ederseniz), nihai hedefi bir patlama hissini sese dönüştürerek, gaza her basıldığında akustik geri bildirim eklemek.

Ses deneyimi, sürücünün sürmeyi seçtiği her moda göre uyum sağlamayı amaçlamakta. i4 modeli özelinde; gaz pedalına COMFORT modunda basıldığında akustik arka plan derinleşir. Öte yandan, aracın işitsel aralığı SPORT modunda daha belirgin ve güçlüdür. Tahmin edilebileceği gibi, ECO PRO modunda akustik geri bildirim kaldırılarak sürücünün ultra verimli sürüşle arasından çıkılır.

Hans Zimmer ile ortaklaşa oluşturulan yeni sürüş seslerinin önümüzdeki yıl BMW i4 ve BMW iX’te deneyimlemeyi sabırsızlıkla bekliyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!