Volkswagen’den Şarj Robotu

Volkswagen’den Şarj Robotu

Otonom şarj robotlarını ilk kez duymuyoruz. VW, bu droidleri yaklaşık bir yıl önce açıkladı ve Çin’deki AIWAYS de ayrıca kendi araba şarj robotunu geliştirmek istiyor.

VW’nin şarj robotu, yer altı garajları gibi kısıtlı park alanlarında elektrikli araçlara tamamen otonom şarj sağlamakla görevlendirilecek.

“Her yerde bulunan şarj altyapısı, elektrikli mobilitenin başarısında kilit bir faktördür ve öyle kalmaktadır. Şarj robotumuz birkaç yaklaşımdan sadece biri, ancak şüphesiz en vizyoner olanlardan biri” diyor VW Group Bileşenleri CEO’su Thomas Schmall.

Robot, bir akıllı telefon uygulaması veya araca entegre sistem vasıtasıyla iletişim kullanılarak çalıştırılabilir ve bağımsız olarak kendisini araca doğru yönlendirir. Tüm süreç tamamen insan müdahalesi olmadan gerçekleşir.

Aynı anda birden fazla aracı şarj etmek için robot, bu işlemi birkaç kez tekrarlayarak araca bir mobil enerji depolama birimi bağlar. Şarj işlemi tamamlandığında, mobil enerji depolama birimini otomatik olarak toplayacak ve merkezi şarj istasyonuna geri yönlendirecektir.

Schmall, “Gelecek için verimli bir şarj altyapısı kurmak, tüm sektörü zorlayan ortak bir görevdir” diye ekledi. “Maliyetli bağımsız önlemlerden kaçınmaya yardımcı olacak çözümler geliştiriyoruz. Mobil şarj robotu ve esnek hızlı şarj istasyonumuz bu çözümlerden sadece ikisi. “

Mobil şarj robotu henüz prototip test aşamasına girerken, VW esnek hızlı şarj istasyonu sistemini önümüzdeki yılın başlarında piyasaya sürecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!