0 kilometre fiyatı en pahalı olan otomobiller!

0 kilometre fiyatı en pahalı olan otomobiller!

Bu yazımızda 0 kilometre olarak en yüksek fiyatlara satılmış birkaç otomobili inceliyoruz.

Rolls-Royce Sweptail: $12,8m: Dünya’nın en özel otomobil üreticilerinden biri olan Rolls-Royce’un en pahalı otomobili olan Sweptail, tanıtıldığı günden itibaren dünyanın en özel araçları arasındaki yerini almış durumda. Platform olarak Phantom ile aynı platformu kullanan Sweptail’in arka tasarımı ise çok ikonik bir tasarıma sahip. Rolls-Royce’un otomobile son şeklini vermesi, son rötuşları tamamlaması ise tam 4 sene sürmüş. Bu bile otomobilin ne kadar özel bir otomobil olduğunu kanıtlıyor.

Bugatti La Voiture Noire: £12m: Bugatti CEO’su Stephan Winkelmann’ın uzmanlaştığı konular olan ”limitli üretim” otomobiller veya ”one-off” otomobiller tarihte hep farklı bir yere sahip oluyor. Winkelmann’da bu uzmanlığını Bugatti’de göstererek La Voiture Noire’yi otomotiv endüstrisine kazandırmıştı. Chiron’un motor ve platformunu kullanan modelden sadece 1 adet üretilmişti.

Koenigsegg Jesko Absolut: £3m+: Christian von Koenigsegg’in hayalini gerçekleştirmesine tüm otomobil severler olarak şahit oluyoruz. Çok ekstrem performansa sahip otomobiller üreten Koenigsegg, tanıttığı Jesko isimli otomobil ile büyük bir sükse yapmıştı. Jesko, Christian von Koenigsegg’in babasının ismiydi ve Christian’a göre babasının ismini taşıyabilecek kadar iyi bir otomobildi. Jesko Absolut ise Koenigsegg tarihinin en hızlı otomobili olarak karşımıza çıktı. 5 litrelik çift turbolu bir V8 makineye sahip model 1280 beygir güç üretiyor. E85 takviyesi yapıldığında ise motorun ürettiği güç 1600 beygir ve 1500 Nm seviyelerine çıkıyor. Koenigsegg, Jesko Absolut’un sanal ortamlardaki testlerde 532 km/h’ye çıkabildiğini açıklamıştı.

Bugatti Centodieci: £9m: Yine bir Stephan Winkelmann prodüksiyonu ile karşı karşıyayız. Bugatti’nin kurucusu Ettore Bugatti’nin 110. doğum günü anısına yapılan EB110 isimli modelin günümüze uyarlanmış versiyonu olan Centodieci, Bugatti markasının 110. yılını kutlamak üzere çıkarılmış bir otomobildi. Yine Chiron ile aynı platform ve motoru kullanan modelden sadece 10 adet üretilmesi planlanıyor. Modelin ismi olan Centodieci’nin de İtalyanca’da ”yüz on” anlamına geldiğini hatırlatalım.

Pagani Zonda HP Barchetta: 15 milyon €: Horacio Pagani’nin ustalık eserlerinden biri olan Zonda HP Barchetta, en pahalı otomobillerden biri olarak dikkat çekiyor. 7.3 litrelik motordan 800 beygir güç çıkaran modelin 0-100 hızlanması ise 3.1 saniye. 7.3 litrelik bir motor kullanmasına rağmen toplam ağırlığın 1250 kilogram olması da Horacio Pagani’nin ne kadar büyük bir usta olduğunu kanıtlıyor. Pagani, Zonda HP Barchetta’dan sadece 3 adet üretti ve ikisini müşterilerine sattı. Kalan bir otomobil ise Horacio Pagani’nin garajında bulunuyor ve Horacio Pagani bu otomobili kendisi için ürettiğini kabul ediyor. Pagani Zonda HP Barchetta’nın 1999 yılında tanıtıldığını da hatırlatalım.

Rimac C_Two: €2m: Daha pahalı otomobiller olsada listemizin kapanışını bir elektrikli otomobil ile yapmak istedik. Hırvat otomobil üreticisi Rimac 2 milyon euroluk fiyat etiketine sahip C_Two isimli modeli ile listemize giriyor. 2018 yılında resmi olarak tanıtılan C_Two 4 adet elektrik motoruna sahip ve toplamda 1914 hp ve 2300 Nm tork üreten bir otomobil olarak tüm sektördeki gözleri üzerine çekmişti. Maksimum hızı 412 km/h olan modelin 0-96 hızlanması ise tam 1.85 saniye!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!