Bentley, Pikes Peak’te alternatif yakıtlı Continental GT3 ile yarışacak

Bentley, Pikes Peak’te alternatif yakıtlı Continental GT3 ile yarışacak

Bentley, bu yıl yenilenebilir yakıtlar için bir araştırma ve geliştirme programını duyurarak kendine önemli bir görev edindi. Beyond1000 stratejisiyle de, 2030 yılına kadar karbon nötr bir lüks otomobil markası olma hedefleri de mevcut.

Üçüncü rekorun peşine düşen Bentley, bu kez Pikes Peak International Tırmanma Yarışı’nda ilk kez bio-yakıtlı bir otomobille mücadele edecek.

Colorado eyaletindeki zirveye Roger Clark Motorsport tarafından modifiye edilmiş bir Continental GT3 gönderilecek. Ancak bu otomobil sera gazı emisyonlarını fosil yakıta göre yüzde 85’e kadar azaltacağını söylediği uygun bir biyoyakıt karışımını kullanacak. Ayrıca bu rekor denemeleri yakıt için de test özelliği taşıyacak.

Rekoru kırmak için Continental GT3’ün 1,440 metre rakıma ortalama 126 km/sa üzerinde 156 virajı dönerek ve bitiş çizgisini 9 dakika 36 saniyeden daha kısa bir sürede ulaşması gerekecek. Direksiyonda geçtiğimiz iki yılda olduğu gibi üç kez Pikes Peak şampiyonu olan Rhys Millen bulunacak.

Continental GT’nin 4.0 litrelik turbo V8’inden geliştirilen motor, bu zorlu görev için yeterli beygir gücüne sahip olacak. Esas farklılık, bariz şekilde görülebildiği gibi otomobilin gövdesinde, daha doğrusu aerodinamik yapısında.

GT3 Yarış versiyonu için bile devasa kalan ön ve arka kanatlara sahip olan otomobilin ne kadar yere basma kuvveti üretebildiğini açıkçası çok merak ediyoruz. Diğer modifikasyonlar arasında arka koltuk pencereleri yerine hava girişleri ve direksiyon simidinin yanındaki takla kafesine monte edilmiş zorunlu bir kronometre yer alıyor.

Alternatif yakıtlarla deneme yapma kararı, Bentley’in yeni araçlarda CO2 emisyonlarını aktif olarak azaltmak için attığı ilk adım. Continental GT3 Pikes Peak şu anda Birleşik Krallık’ta test ediliyor ve daha sonra yarış için ABD’ye gönderilecek. Yarış ise 27 Haziran’da gerçekleşecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!