BMW CES 2022’de iX’e ekstra güç ve renk kattı

BMW CES 2022’de iX’e ekstra güç ve renk kattı

Tüketici Elektronikleri Fuarı olarak da tanıdığımız CES 2022 başladı ve BMW hem elektrik gücüyle neler yapabileceğini göstermek, hem de renkleri değiştiren yenilikçi bir boya şemasını tanıtmak için tamamen elektrikli iX modelini kullandı.

Alman otomobil üreticisi, fuarın öncesinde “bir düğmeye dokunarak bir aracın dış rengini değiştiren bir teknoloji” sergileyeceğini duyurmuştu. Bu aşamada BMW tarafından boyayla ilgili başka bir ayrıntı açıklanmadı, ancak Twitter kullanıcısı ‘Out of Spec Studios’ tarafından boyanın hünerlerini sergilediği video yüklendi.

Video, iX’in koyu grinin basit bir tonunu göstererek başlıyor, ancak görünüşe göre SUV’nin yanında duran bir adam sistemi etkinleştirdikten sonra aniden beyaza dönüyor. Boya daha sonra griden beyaza dönmeye başlıyor. O kadar tuhaf ki, bu videonun tamamen sahte olduğunu ve sadece bilgisayar efekti olduğunu düşünüyor olabilirsiniz.

Otomobil üreticileri ve teknoloji şirketleri, yenilikçi teknolojileri ve özellikleri rutin olarak CES’te tanıtıyor ve birçoğu piyasaya çıkarken, çoğu bunu yapmıyor. BMW’nin müşterilerine bu şekilde renk değiştiren bir boya seçeneği sunup sunmayacağı veya yalnızca teknik bir vitrin olarak geliştirilip geliştirilmediği belli değil.

Bu videoyu Twitter’a yükleyen kişi, boyanın sıcaklığa çok duyarlı olduğunu ve iX özellikli çok sıcak veya çok soğuk olursa BMW’nin yanında bir yedek araç getirdiğini iddia ediyor.

Bir de iX’in M departmanının elinden geçmiş bir versiyonuyla tanıştık. iX M60 isimli bu otomobilin 455 kW (619 hp) güce sahip olduğu ve ön ve arka aksların her birinde birer adet beşinci nesil elektrik motoruyla donatıldığı bildiriliyor. BMW, Spor Modunda 1.015 Nm ve Launch Control etkinleştirildiğinde 1.100 Nm’lik torktan bahsediyor. Araç, sıfırdan 100 km/s hıza 3,8 saniyede ulaşıyor. Kombine güç tüketimi 100 kilometrede 24,7 ile 21,7 kWh arasındayken, menzilin 566 kilometreye kadar çıktığı iddia ediliyor.

Beşinci nesil BMW elektrikli güç ünitesi, akımla uyarılmış senkron motorları kullanıyor. Verimliliğe ek olarak BMW, bu motorların elektronik olarak sınırlandırılmış 250 km/s azami hıza kadar tutarlı bir güç dağıtımına sahip olduğunu vurgulamakta.

Yüksek voltajlı pil, aşina olduğumuz iX xDrive50’de olduğu gibi 111,5 kWh brüt enerji içeriğine ulaşır. AC şarj kapasitesiyse 11 kW’dır, 200 kW’a kadar da doğru akım mümkündür. AC ve DC şarj cihazları iX’e bir “Birleşik Şarj Ünitesi” içinde sunulur. 150 kilometreye yetecek kadar olan elektrik, hızlı şarj cihazıyla on dakikada şarj edilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!