BMW M3 VE M4 TANITILDI

BMW M3 VE M4 TANITILDI

BMW uzun zamandır “nihai sürüş makinesi” sloganını kullanıyordu, ancak 2 Serisi Gran Coupe gibi önden çekişli modellerle sevenlerinin kafasında bu amaçtan uzaklaştıkları imajını çizmişti. Şimdiyse bugüne kadar sloganlarına her zaman en iyi örnek olmuş olan M3 ve M4 en güncel halleriyle karşımızda.

Hemen kaputun altından başlayalım; otomobillerde 479 hp güç ve 550 Nm tork üreten çift turbo beslemeli 3 litrelik altı silindirli bir motor bulunuyor. Competition versiyonlarıysa, 510 hp ve 650 Nm’lik değerleriyle standart kardeşlerinin bir adım önlerine çıkıyorlar.

Eklenen güç sayesinde M3 ve M4, M Driver’s Package ile donatıldığında 290 km/sa maksimum hıza çıkmadan önce 4,2 saniyede 0-100 km/sa hızlanmasını gerçekleştiriyor. Competition modelleri de aynı maksimum hıza sahip olsalar da 0-100 hızlanmasını 3,9 saniyede tamamlıyorlar.

BMW, standart M3 ve M4’ün altı ileri manuel ve arkadan çekişli olarak sunulacağını duyurduğuna göre marka fanatikleri rahat bir nefes alabilir. Sekiz ileri otomatik şanzımana kıyasla yaklaşık 23 kilogram daha hafif olan vites kutusuyla donatılan otomobillerin bu farktan dolayı daha iyi bir ağırlık dağılımına sahip olacakları iddia ediliyor. Ekstra tork nedeniyle, Competition modelleri yalnızca otomatik olarak tercih edilebiliyor.

Tabi ki daha büyük haber dört tekerlekten çekiş seçeneğinin eklenmesi. Yalnızca Competition modellerinde mevcut olan M xDrive sistemi arkadan çekiş ağırlıklı olarak hazırlanmış ve buna paralel olarak Active M arka diferansiyel eklenmiş.

Otomobillerin geleneksel BMW M tarzında ilerlemelerini sağlamak için tork, normal sürüş sırasında sadece arka tekerleklere yönlendirilmekte. Ekstra çekiş gerektiğindeyse, daha fazla yol tutuş için gücün bir kısmı ön tekerleklerle paylaşılır.

Dört tekerlekten çekiş sistemi, varsayılan 4WD ayarı dahil olmak üzere üç farklı moda sahiptir. 4WD Sport, dinamik sürüş sırasında arka tekerleklere daha fazla tork yönlendirir ve pistte daha verimli çalışmak üzere tasarlanmıştır. Müşteriler ayrıca elektronik stabilite programını kapatan ve sürücülerin “herhangi bir sistem müdahalesi olmadan saf bir arkadan çekiş deneyimi” yaşamasına olanak tanıyan 2WD’yi seçebilirler.

Yol tutuştan bahsetmişken, otomobiller standart olarak Adaptif M süspansiyon ve M’ye özgü çift yaylı ön süspansiyon ile geliyor. İkincisi, “bilyeli mafsallı yeni geliştirilmiş alüminyum salıncaklar, yeni montajlı alüminyum tork kolu, benzersiz yaylı gergi kelepçeli dövme döner yatak ve çok yüksek kamber aralığına sahip hafif tekerlek yatakları” içeriyor.

Arka süspansiyon, “en zorlu sürücü için hassas yol tutuşu” sağlamak üzere yeniden tasarlanmış salıncak kontrol kollarına sahip beş bağlantılı bir düzen kullanır. Son olarak, fakat aynı derecede önemli olarak, çekişi ve yol tutuşu iyileştirmek adına ön iz genişliği de 38 mm büyümüş.

Her iki modelde de standart 3 ve 4 Serisi modellerinden farklı olarak amortisör kulesi desteği ve motor bölmesini ön alüminyum alt şasiye bağlayan dikey destekler bulunmakta. Arka alt şasiyi bagaj alanına bağlayan bir çapraz çubuk desteği ve ek bir bağlantı desteği de yer almakta.

Bu kadar hızlanma ve yol tutuşun ardından durma zamanı geldiğinde sürücüler yeni yüksek performanslı fren sistemine sahip olduklarını bilmekten mutlu olacaklar. Önde altı pistonlu kaliperler ve 380 mm diskler yer alırken, arkadaki 370 mm çapındaki diskleri kavrayan tek pistonlu arka kaliperler bulunuyor.

Müşteriler ayrıca altın renginde boyanmış kaliperlere ve önde 400 mm, arkada da 380 mm ölçülerinde disklere sahip bir karbon seramik fren sistemini seçebilirler.

Etkileyici performans özelliklerinin yanı sıra, modeller hiç şüphesiz tartışma yaratacak cesur bir ön görünüme sahipler. Ön tampona hakim olan devasa ikiz böbrek ızgarası, yanlarında bal peteği ızgaralara sahip olan oldukça büyük hava girişleriyle çevrilidir.

Biraz daha geriye gidildiğinde, şişkin bir kaput ve ön çamurluk havalandırmalarını görüyoruz. Modellerde ayrıca sportif yan etekler, aerodinamik tasarımlı aynalar ve daha agresif bir arka tampon bulunmakta. Arka tampon, siyah bir difüzöre ve dört egzoz çıkışlı bir spor egzoz sistemi için açıklıklara sahip.

İç mekan değişiklikleri nispeten daha mütevazı. Sportif direksiyon simidi, kırmızı bir başlat/durdur düğmesi ve Competition versiyonlarına özel bir vites değiştirici içeriyor. Alüminyum süslemeler haricinde direksiyona kadar taşan karbon fiber kaplamalar da opsiyon listesinde.

Diğer yerlerde, yumuşak Merino deri ile sarılmış ve ilk kez havalandırma opsiyonu sunulan yeni spor koltuklar var. Müşteriler ayrıca 9,5 kg daha hafif olan ve agresif destekli opsiyonel M Carbon yarış koltuklarını sipariş edebilir.

Diğer öne çıkan özellikler arasında 12,3 inç dijital gösterge paneli, 10,25 inç ekranlı bilgi-eğlence sistemi, kablosuz Android Auto ve Apple CarPlay yer alıyor. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bir M Drift analiz özelliği ve bir M tur kronometresi dahil olmak üzere bir dizi M modellerine özgü özellik de M3 ve M4 modelleriyle tercih edilebiliyor..

Her iki otomobilin de 2021 yılının ilk çeyreği bitmeden dünya çapında satışta olması planlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!