BMW’den Dayanıklılık Yarışlarına Şık Geri Dönüş

BMW’den Dayanıklılık Yarışlarına Şık Geri Dönüş

Otomobil üreticisi bugün, 2023’teki IMSA WeatherTech SportCar Şampiyonası’nda yarışmak için tasarlanan en yeni yarış otomobilini tanıttı. Ancak piste çıktığında, bu etkileyici renklere sahip olmayacak.

BMW M Hybrid V8’in şu anda içinde gördüğünüz kamuflaj, performans açısından kritik bazı çizgileri gizlemek adına otomobil için özel olarak tasarlandı. Ancak yine de testler sırasında kullanılacak ve muhtemelen bolca casus fotoğrafta karşımıza çıkacak. M markasının 50. yıl dönümünü kutlamayı amaçlayan bu model, markanın geçmiş elli yılına göndermelerle dolu. Bu göndermeler, 1976 BMW 3.0 CSL, 1981 M1/C, 1978 320i Turbo, 1986 GTP, M3 E36 GTS-2, Z4 GTLM ve M8 GTE’nin fotoğraflarının tasarıma dahil edildiği bir grafik mozaiğini de kapsıyor.

Bu arada renkler ve giydirme haricinde otomobilin fiziksel tasarımı geri kalanı karşımızdaki konsepte çok benzeyecek. Geliştirme ekibi yalnızca aracı hızlı ve aerodinamik hale getirmekle kalmadı, aynı zamanda M “kanca” aynalar, pencere grafiğindeki Hofmeister kıvrımı, ikiz BMW simge ışıkları ve tabii ki devasa ön böbrek ızgaraları gibi unsurları dahil etmekle görevlendirildi. .

Biraz daha dikkatli bakınca aşina olduğumuz çizgilerle de karşılaşıyoruz. Mevcut M4 gibi kaputun altından geçen merkezi bir havalandırma kanalı gibi… Diğer dayanıklılık yarışı otomobillerine çok benzemesine rağmen ön kısım, örneğin 1999’da Le Mans’ı kazanan BMW V12 LMR’de sonradan düşünülmüş ızgaradan daha bütünsel olarak tasarlanmış görünüyor.

BMW Group Designworks Küresel Otomotiv Direktörü Michael Scully, “Ekibimin işi BMW M Hybrid V8’i bir BMW gibi göstermek ve aynı zamanda yarış pistinde de performans göstermesini sağlamak için her fırsatı değerlendirmekti” dedi. “Tasarımın kökleri BMW’nin amaca yönelik, verimli performans DNA’sına dayanmaktadır ve dış tasarımın cesur, kararlı karakteri BMW’nin turbo motorlar konusundaki öncülüğünü çağrıştırır; bu da şimdi optimize edilmiş bir hibrit elektrikli güç ünitesi ile birleştirildi.”

Dallara’nın yardımıyla geliştirilen yarış otomobili, Ocak 2023’te Daytona’daki Rolex 24 saat yarışında ilk kez sahneye çıkmadan önce performans testlerinden geçecek. LMDh regülasyonlarını karşılamak üzere tasarlanan araç, her şey yolunda giderse 24 Hours of Le Mans’ta da yarışmaya hak kazanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!