Lotus, gelecekte sunacağı dört yeni EV modelini tanıttı

Lotus, gelecekte sunacağı dört yeni EV modelini tanıttı

Lotus, 2022 ile 2026 yılları arasında piyasaya sürülmesi planlanan dört yeni tamamen elektrikli modeli gösteren bir tanıtım fotoğrafı yayınladı ve 2024’te genel merkezinin açılmasıyla yeni Lotus Technology yan kuruluşunu duyurdu.

Geely’nin sahibi olduğu İngiliz otomobil üreticisi, küresel pazarlar için 150.000 adede kadar araç kapasiteli Çin’deki yeni Wuhan EV fabrikasını yakında tamamlayacak.

Yaklaşan modellerden başta olmak üzere, tüm modeller Lotus Premium mimarisini temel alacak. Bu platform, 2.889 mm ile 3,100 mm arasında değişen aks mesafesine sahip C-Segmenti ve E-Segmenti araçlarını destekleyebilir ve bu gelecekte daha da genişletilebilir.

Yeni elektrikli Lotus modelleri, 800V teknolojisine sahip 92-120 kWh piller kullanacak ve 0-100 km/sahıza üç saniyeden kısa sürede ulaşabilecek.

Lotus’un EV atılımı, 2022’de piyasaya sürülecek olan ve şirket içinde Type 132 olarak adlandırılan bir E-segment SUV ile başlayacak. 2023’te de coupe (Type 133) versiyonu gelecek.

Gölgeler içindeki teaser görüntüsü, otomobillerin silueti ve farlardaki LED grafikleri dışında pek bir şey göstermiyor. Ayrıca kapı aynasının yerini alan kameraları ve ön kısımda elektrikli aktarma organlarını yansıtan ızgarasız bir yüz görebiliriz.

Sonraki birkaç model, 2025’te çıkacak bir D-Segment SUV (Type 134) ve 2026’da tamamen elektrikli bir spor otomobil (Type 135) olacak. İlki, ağabeyi ile benzerlikler taşıyor gibi görünse de, daha aerodinamik bir gövdeye ve daha küçük boyutlara sahip olacak.

Son olarak, Lotus’un ilk elektrikli spor otomobili – Evija’nın bir hiper otomobil olduğunu düşünüyoruz – geniş çamurluklar ve ortadan motorlu yapıyla agresif bir duruş sergileyecek. Bu, bir kardeş model de sunacak olan Alpine ile işbirliği içinde geliştirilecek.

Lotus şu anda Evija amiral gemisi hiper otomobilini ve otomobil üreticisinin son içten yanmalı motorla çalışan modeli olarak yeni Emira spor otomobilini sunuyor. Evija ve Emira, İngiltere Hethel’de üretilmeye devam edecek.

Wuhan’daki tamamen yeni Lotus fabrikası, 1,23 milyar doların üzerinde bir yatırımın ardından yeni EV modellerinin üretimine başlamak için neredeyse hazır. Şirkete göre, yılda 150.000 araç kapasitesiyle bu yıl içinde açılacak ve bu rakamlar Lotus standartları için çılgınca geliyor.

Bir başka güzel duyuru da, Çin’in Wuhan kentinde kendi genel merkezine sahip olacak olan yeni Lotus Technology yan kuruluşu. Amacı, EV pilleri, enerji yönetimi, elektrik motorları, ECU, akıllı sürüş, akıllı üretim vb. alanlarda inovasyonu hızlandırmak olacak. Çinli şirket NIO, Lotus Technology şirketine yatırım yaptı ve “karşılıklı olarak faydalı endüstriyel işbirliği fırsatlarını keşfetmeye ilgi duyduğunu” belirtti.

Lotus, sürücü odaklı DNA’sına sadık kalarak, önümüzdeki on yıl içinde geliştirilecek olan “pist düzeyinde akıllı sürüş” sistemini de duyurdu. Lotus’a göre, bu teknolojinin amacı, sürücülerin “gelişmiş yazılım ve donanım aracılığıyla sürücü güvenliğini artırırken ve yoldaki performansı artırırken” pistte bir F1 sürücüsünün yanı sıra performans göstermelerine yardımcı olmak. Kulağa oldukça umut verici geliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!