Porsche Taycan Yer Altından Pikes Peak Zirvesine Çıkarak Rekor Kırdı

Porsche Taycan Yer Altından Pikes Peak Zirvesine Çıkarak Rekor Kırdı

Elektrikli araçlarıyla halihazırda birden fazla Guinness Dünya Rekoru sahibi olan Porsche, şimdi vitrine bir yenisini daha ekledi: bir elektrikli otomobil ile en büyük irtifa değişikliği. Rekor kıran bu otomobil, kendisini “seyahat bağımlısı” olarak niteleyen film yapımcısı ve yönetmen J.F. Musial tarafından koordine edilen üç grup sürücü ile tamamen standart bir Porsche Taycan 4S Cross Turismo.

Sayfanın altındaki Porsche filminde güzel bir şekilde belgelendiği üzere yolculuk, ülkede bir otomobilin tünellere girmesine izin veren tek nikel ve bakır madeni olan Michigan’daki Eagle Madeni’nde başladı. Normalde tünellere erişim için sadece endüstriyel makinelerin izni vardı, ancak Taycan Cross Turismo standart haliyle kriterleri karşıladı ve bu sayede içeri girebildi. Zorlu yolculuğun bu bölümünde Porsche, yüzeydeki madencilerle koordineli olarak ilerledi. Madencilerden birisinin kurduğu cümleyse akıllara kazındı: “Ben sık sık selfie çekmem ama çekmem gerekirse bu yeraltında bir Porsche ile olur.”

Beş eyaletin geçildiği yolculuğun son noktasıysa, Colorado’daki Pikes Peak Zirvesi’nde 14.115 fit (4,302 metre) yükseklikteydi. Mesafe olarak değil, irtifa olarak Taycan 4.842 metre kadar dikey bir yolculuk yaptı. Yol olarak ise 2.274 km kat edildi ve bu yolculuk 34 saatten biraz fazla sürdü.

Sürücülerin molaları hem Taycan’ın hem de ekip üyelerinin şarj olması gerektiği zamanlarda verildi. Yolculuğun tamamı boyunca sürekli araçta olan tek ekip üyesi Musial’in kendisiydi, 2020 Pikes Peak Uluslararası Tepe Tırmanışı’nda sınıf birincisi olan Dai Yoshihara, yolculuğun son kısmı için belirlenmiş sürücüydü. Yaklaşan bir kar fırtınası nedeniyle yol kapanmadan önce zirveye ulaşmak için 45 dakikalık bir pencere ile en stresli olan da kendisi oldu.

Porsche’ye konuşan Musial, her şeyin “ya olursa?” türünden bir konuşma olarak başladığını ve kısa sürede hayatının en heyecan verici maceralarından biri haline geldiğini söylüyor.

Porsche, Guinness kriterlerini karşılamak için Taycan’ın içine rota ve irtifa izleyen mühürlü GPS cihazları, analog bir altimetre ve tanık kayıtları yerleştirildiğini söyledi. Guinness, yeni rekoru resmi olarak tescilledi ve Taycan’ı deniz seviyesinin altından bulutların üzerine kadar sürekli olarak üç mil yükseklikte seyahat eden tek EV haline getirdi.

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir