Rimac’ın 1914 hp’lik fırtınası Nevera tanıtıldı

Rimac’ın 1914 hp’lik fırtınası Nevera tanıtıldı

2018’de Hırvat şirket Rimac, Cenevre Otomobil Fuarı’nda en çılgın elektrikli hiper otomobil konseptlerinden birinin örtüsünü kaldırdı. Aracın yeterince olgunlaşıp, 2021’in en çılgın elektrikli aracı olarak Haziran ayının ilk günü görücüye çıkması için aradan yeterince zaman geçmiş görünüyor.

2018’den beri C_Two çılgın performans seviyeleri vaat ediyor ve segmentteki hemen hemen her şeye rakip görünüyor. Ve harika haber şu ki, bu özelliklerin çoğu bu yolda giden makineye aktarıldı.

Ama işleri yavaştan alalım. İlk olarak, otomobilin adı artık C_Two değil, Nevera. Rimac, bu ismin “Hırvatistan açıklarında açık denizi aşan güçlü ve beklenmedik bir Akdeniz fırtınasından” esinlendiğini söylüyor.

Bu şeyin gerçek bir canavar olduğu göz önüne alındığında uygun bir seçim. Başka hiçbir otomobilde bulunmayan dört elektrik motoru, tekerlekleri deli gibi döndürerek, toplam 1.914 hp güç ve 2.360 Nm tork pompalayarak inanılmaz hızlar ve hızlanma süreleri sağlıyor: 0-100 km/s hızlanması için 1,85 saniye, 0-300 km/s hızlanması için 9.3 saniye ve 412 km/s maksimum hız.

Motorların enerjisi, yine başka hiçbir otomobilde bulunmayan, sıvı soğutmalı, 120 kWh’lik bir bataryadan geliyor ve Nevera’ya WLTP normlarına göre 550 km’lik bir menzil sağlıyor. Rimac, yüzde 80’e kadar şarj etmenin 19 dakikada yapılabileceğini söylüyor.

Rimac, otomobilin karbon monokokunun, pil takımını 70.000 Nm/derecelik bir burulma sertliği ile “inanılmaz derecede güçlü bir yapı” oluşturacak şekilde kaplamak üzere tasarlandığından, en çığır açan özelliklerinden biri olduğunu söylüyor. Pil takımı tek başına karbon fiber monokoka yüzde 37 yapısal sertlik katarken, optimum konumu yalnızca düşük ağırlık merkezine değil, aynı zamanda ön ve arkada oldukça ideal 48/52 ağırlık dengesine de katkıda bulunuyor.

Rimac Nevera ayrıca, performansı değerlendirecek ve sürücünün yolda sürüşünü geliştirmesine yardımcı olmak için rehberlik sağlayacak bir sistem olan dünyanın ilk “Yapay Zeka Sürücü Koçuna” da sahip olacak. Rimac Driving Coach, seçilen yarış pistlerini gerçek zamanlı olarak kaplamak için yerleşik 12 ultrasonik sensör, 13 kamera, 6 radar ve NVIDIA’nın Pegasus işletim sistemini kullanacak ve sürücülerin yarış hatlarını mükemmelleştirmelerine yardımcı olmak için net ve kesin sesli ve görsel rehberlik sunacak. Sistem, 2022’de halihazırda teslim edilmiş otomobillere kablosuz güncelleme yoluyla sunulacak.

Tabi tüm bu saydıklarımız ucuza mal olan şeyler değil. Buna “hiçbir Nevera’nın Rimac fabrikasını aynı görünerek veya aynı özellikleri taşıyarak terk etmeyeceği” sözünü de eklediğinizde, 2 milyon €’luk fiyat etiketi kabul edilebilir görünüyor. Unutmadan; Nevera’dan sadece 150 adet üretilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!