Sahibinden satılık, içinde sigara dahi içilmemiş Jaguar XJ220!

Sahibinden satılık, içinde sigara dahi içilmemiş Jaguar XJ220!

Dünyadaki en özel Jaguar modelleri arasında her zaman en üstlerde yer alan XJ220 eBay’de açık artırmaya çıktı fakat bir tane bile teklif alamadı. Modelin pandemi sürecinden sonra tekrar açık arttırmaya çıkması bekleniyor.

Üretildiği 1992 yılında dünyanın en hızlı seri üretim otomobili unvanını kazanan ve yine zamanında 7:46:36’lık süresi ile Nürburgring’te tur rekoru kıran Jaguar XJ220, hiç şüphesiz otomobil tarihinde geriye doğru gidildiğinde değinilmesi gereken otomobiller arasında yer alıyor. Bu çok özel modelin motoruna baktığımızda ise   3.5 litrelik, çift turbolu bir V6 makine karşımıza çıkıyor. 549 beygir güç üreten bu makinenin tork değeri ise 644 Nm olarak belirtilmiş.

Eski otomobilleri konuşurken karşımıza birçok enteresan hikaye de çıkabiliyor. Bu Jaguar XJ220 için de geçerli diyebiliriz. Enteresan hikayelerden biri, modelin herhangi bir üretim niyeti olmadan sadece konsept olarak planlanarak Birmingham’da Uluslararası İngiliz Otomobil Fuarı’nda tanıtılması ile başlıyor. Modelin tasarımı o kadar çok beğeniliyor ki dönemin en zengin insanlarından oluşan 1000 kişilik bir müşteri kitlesi bu araç için açık çek yazıyorlar ve konsept otomobili satın almak istiyorlar. Müşterilerin verdiği bu reaksiyon Jaguar’ın modele bakış açısını değiştirdi ve sınırlı bir sayıda üretim yapılacağı açıklandı. Otomobilin seri üretim versiyonu geliştirilirken konsept versiyonda bulunan 6.2 litrelik V12 makine ve dört çeker sistemi otomobili çok ağırlaştırdığı ve maliyetleri çok arttırdığı için taca çıktı. Jaguar, bunun yerine yukarıda da okuduğunuz gibi V6 bir makine, arkadan çekiş/itiş ve 5 ileri manuel şanzıman ile XJ220’yi piyasaya sürdü. Fuar’da otomobili almak için açık çek yazan binlerce kişiden birçoğu bu otomobili almaktan vazgeçti. Sebep atmosferik V12’nin olmamasıydı. Pazarda beklediği talebi bulamayan Jaguar, iddialara göre sadece 271 adet XJ220 üretti ve bunların bir kısmını da satamadı.

Bir diğer enteresan hikaye ise modelin 0-100 hızlanmasıydı. Jaguar modeli tanıtırken, modelin 0-100 hızlanmasını 3.6 saniye içinde tamamladığını açıklamıştı. Fakat daha sonra hem otomobil sahipleri hem de otomobili test eden basın mensupları bu süreyi yakalayamadılar. Otomobilin 0-100 hızlanmasının 4 saniyenin üstünde olduğu iddiaları ortaya atılmıştı. Fakat o zamanlar Jaguar bu iddiaları sürekli yalanlamış ve iyi bir pilotaj ile otomobilin 3.6 saniyede 100 kilometre hıza ulaşabileceğini açıklamış.

Kendi dönemindeki Ferrari ve McLaren’ler ile çok kıyaslanan XJ220’lerin piyasa değeri şu an rakiplerinden çok daha düşük seviyede. 500.000 $ ile 600.000 $ arasında bir fiyata Jaguar XJ220’ler piyasada bulunabilmekte.

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!