Sınırlı sayıda üretilecek BMW M4 CSL tanıtıldı

Sınırlı sayıda üretilecek BMW M4 CSL tanıtıldı

E46 M3 CSL ve M4 GTS’nin başarısı üzerine inşa edilen yepyeni M4 CSL, ailenin zirvesinde yer alıyor. “Rekabet, Spor, Hafiflik” (CSL) terminolojisine layık olmak için BMW’nin M Bölümü, onu normal M4 modellerinden daha hafif, daha güçlü ve daha sert hale getirdi ve kesinlikle yaptıklarının hepsi bu kadar değil.

Güç kısmından başlayacak olursak M4 CSL, M4 GT3 yarış otomobillerinden ödünç alınan M TwinPower Turbo teknolojisine sahip çift turbo beslemeli 3 litrelik altı silindirli motoru kullanıyor. Bu motor, hafif bir krank miline, 3D baskı kullanılarak yapılmış silindir kapağına, yeniden tasarlanmış soğutma ve yağlama sistemine sahip. Nasibini alan egzoz sistemi de, elektronik olarak kontrol edilen kanatlara ve yarışçıya benzer bir ses üreten titanyum arka susturucuya sahiptir.

Rakamlara gelecek olursak, 6.250 d/dak’da 550 hp ve 2.750 ile 5.950 d/dak arasında 650 Nm tork görüyoruz. Bu veriler, M4 Competition Coupe’den 40 hp daha fazla. Aynı zamanda güç sadece arka tekerlere iletiliyor, çünkü M dokunuşlu xDrive dört tekerlekten çekiş sistemi, sekiz vitesli otomatik şanzıman aracılığıyla aracı çok ağır hale getirirdi.

M4 CSL’in 0’dan 100 km/s hıza ulaşması için 3,7 saniyeye ve 200 km/s hıza ulaşması için de 10,7 saniyeye ihtiyacı vardır. Ayrıca, 20,6 km’lik uzun parkuru 7:15.677’de tamamladığı için Nurburgring Nordschleife’deki en hızlı BMW üretim otomobili. Yarış pistinin 20.832 km’lik versiyonuysa 7 dakika ve 20.207 saniyede kat edilmiş.

Diyet açısından BMW, ızgarayı, arka lambaları, paspasları ve otomatik klima kontrolünü değiştirerek yaklaşık 4 kg tasarruf sağladı. Karbon seramik frenler, özel hafif alaşım jantlar ve yeni yaylar eklenerek 21 kg daha azaltıldı. Daha az ve daha hafif yalıtım ise yaklaşık 15 kg, yarış koltukların eklenmesi de 24 kg kadar katkıda bulundu ve arka koltukların ve emniyet kemerlerinin çıkarılmasıyla 21 kg cepte kaldı. CFRP (karbon fiber takviyeli plastik) kaput, tavan ve bagaj kapağı ağırlık kaybının yanı sıra ağırlık merkezini düşürmeye de katkıda bulunuyor.

Standart olarak özel olarak Frozen Brooklyn Gri Metalik ve isteğe bağlı olarak Alpine White Solid veya Sapphire Black Metallic ile boyanan M4 CSL, açıkta kalan karbon fiber yüzeylere ve kırmızı süslemelere sahip. Özellikle bu model için geliştirilmiş, sırasıyla 275/35 ve 285/30 ölçülerinde yapışkan lastiklerle sarılmış 19 inç ön ve 20 inç arka tekerlekler de otomobilde yer almış.

Eşsiz şasi ayarı, amortisörler, daha düşük yerden yükseklik ve daha sert genel sürüş hissi, 1’den 5’e kadar kontrollü driftlere izin veren ve 6’dan 10’a kadar çekişi en üst düzeye çıkaran çok aşamalı bir çekiş kontrol programı ile birlikte geliştirmelerin bir parçası.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!