Taycan ABD’de binek Porsche modellerini solladı

Taycan ABD’de binek Porsche modellerini solladı

Porsche’nin ilk tamamen elektrikli otomobili, kusursuz olmasa da olağanüstü bir otomobil. Pek çok kişinin gözünde o kadar iyi ki, ABD satışlarına baktığımızda Taycan, geçtiğimiz üç aylık dönemde 1.858 adetlik satış adediyle 911, 718 ve Panamera’nın önüne geçmeyi başardı.


Binek Porsche’lerin de rakamlarından söz etmemiz gerekirse; 911, 1.567 adetle 718 ve Panamera’nın 1.084 ve 1.064 adetlerinin önüne geçti. Bu rakamlarla ilgili olarak büyük sürpriz, Taycan’ın fiyatı.

Başlangıç fiyatı 103.800 ABD doları olan Taycan, daha önce bahsettiğimiz üç modelin hepsinden daha pahalı. Turbo S seviyesine çıkınca da 185.000 $ ‘lık fiyat etiketi göreceksiniz. Öte yandan büyük resme de bakmak lazım. Tesla’nın 139.300 global satışla rekor kırdığı üçüncü çeyreğinden bahsediyoruz.

Hacim söz konusu olduğunda, Tesla hala Porsche ve diğer “geleneksel otomobil üreticilerine” karşı ürün gamı sayesinde avantaja sahip. Gelecekte Stuttgart, steyşın bir Taycan ve tamamen yeni Macan kılığında ikinci bir elektrikli otomobil sunmayı planlıyor.

Bahsi geçen ikinci söylediğimiz Macan kılıklı BEV, Audi ile ortak kullanılan PPE platformu (Premium Platform Electric) sayesinde, Porsche için yakın ve orta vadede tartışmasız en önemli model olacak gibi görünüyor. Bu platform zaman içinde Taycan’ın J1 araç mimarisinin yerini alacak. Son derece ölçeklenebilir olan Premium Platform Electric, arkadan veya dört tekerlekten çekişli olarak sunulacak ve alçak ve yüksek mimariye sahip otomobillerde kullanılabilecek.

PPE, 800 voltluk elektrik sistemi kullanıyor ve Tesla’nın V3 Supercharger’ından 100 kilowatt-saat daha fazla olan 350 kW’lık yüksek şarj kapasitesi vaat ediyor. Volkswagen Grubu’nun da desteğiyle, Porsche’nin ilerleyen zamanlarda elektrikli otomobil pazarında ciddi bir katılımcı olmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!