Volvo, rakiplerine CO2 kredisi yardımı yapacak

Volvo, rakiplerine CO2 kredisi yardımı yapacak

Volvo’nun hibrit modelleri Avrupa’da art arda yollarla buluşuyor ve bu da şirketin bu yıl AB’nin ortalama CO2 emisyonu hedefini rahatça tutturmaları konusunda işleri epeyce kolaylaştırıyor. Hatta o kadar kolaylaştırıyor ki aynı zamanda CO2 kredilerini yeni kurallara uymaya çalışan rakip otomobil üreticilerine satmayı düşünüyorlar.

AB yasalarına göre, Avrupa’da otomobil satan otomobil üreticilerinin filo CO2 emisyonlarını ortalama 95 g / km’ye düşürmesi gerekiyor. Aksi takdirde çok büyük cezalarla karşı karşıya kalmaları olası. Bu yasalar aynı zamanda otomobil üreticilerinin elektrikli veya hibrit araçlar sattıklarında CO2 kredisi oluşturmalarına da izin veriyor. Bu krediler daha daha sonra yeni CO2 sınırlarını karşılamalarına yardımcı olmak veya diğer otomobil üreticilerine satılmak için kullanılabiliyor.

İsveçli üretici, bu yıl hem Volvo hem de Polestar markaları altında Avrupa’da şu ana kadar sattığı üç otomobilden neredeyse birinin, az sayıda EV ile birlikte hibrit olduğunu söyledi.

Volvo Cars’ın finans müdürü Carla de Geyseleer Financial Times’a “İyi bir konumdayız. Kesinlikle ceza ödemeyeceğiz. Aslında, isterlerse rakiplerimizi gerçekten destekleyebiliriz, ”dedi.

Volvo’nun CFO’su, şirketin şu anda kimseyle görüşmediklerini de sözlerine ekledi. Rakip otomobil üreticilerinden CO2 kredisi almak, Avrupa’da ağır cezalardan kaçınmak için yaygın bir yöntem. Fiat Chrysler, Tesla’dan kredi satın aldıktan sonra AB kurallarına uyacak, VW ise kendi elektrikli araç lansman programında gecikmelerle karşılaştıktan sonra MG ile bir anlaşma imzaladı ve bu kapsamda MG ZS elektrikli SUV’ye olan güçlü talepten yararlanacak.

Volvo ayrıca ilk “yeşil tahvilini” 500 milyon Euro’ya (yaklaşık 4,5 milyar TL) sattığını duyurdu ve paranın gelecekteki elektrikli modellere yatırım için kullanılacağını ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!