LOTUS TYPE 62’YE F1 ŞAMPİYONU İKİNCİ BAHARINI YAŞATACAK

LOTUS TYPE 62’YE F1 ŞAMPİYONU İKİNCİ BAHARINI YAŞATACAK

Radford, 1969 Lotus Type 62 yarış arabasına bir tribute olarak tasarlanmış Lotus bazlı bir spor otomobil olan modern zaman tarihindeki ilk modeli tanıttı.

İsme aşina olmayanlar için Radford, hayatına 1948 yılında İngiltere merkezli bir karoser üreticisi olarak başladı ve Bentley, Rolls-Royce, Mini gibi üreticilere birkaç ısmarlama otomobil tasarladı ve üretti.

Şirket 2021’de California’da, eski F1 şampiyonu Jenson Button, TV sunucusu ve otomobil üreticisi Ant Anstead, otomobil tasarımcısı Mark Stubbs ve avukat Roger Behle’den oluşan bir ekip tarafından Lotus Engineering ile işbirliğine başlayarak yeniden hayata döndürüldü.

Type 62-2, daha fazla sağlamlık için yeni bir arka çerçeveye sahip Lotus kaynaklı bir alüminyum şasiyi baz almaktadır. Süspansiyon, dört yönlü ayarlanabilir amortisörlere sahip helezon yaylardan oluşuyor ve Jenson Button otomobili lüks, konforlu ve harika bir sürüşe sahip olarak tanımlıyor. Frenleme, çelik veya isteğe bağlı karbon seramik disklerdeki AP Racing dört pistonlu kaliperlerle yapılıyor.

Ortada konumlandırılmış motor, yeni Lotus Emira’da bulunan 3.5 litrelik süper şarjlı Toyota V6’sı ile aynı. Motor, “Klasik” modelde 430 hp, bir dizi donanım ve ECU modifikasyonu sayesinde “Altın Yaprak” versiyonunda 500 hp ve gelecekte tanıtılacak olan “JPS”de 600 hp’ye kadar güç üretecek. Baz modelde, gücü arka aksa ileten altı ileri manuel şanzıman kullanacak. Daha güçlü modeller ise yedi ileri çift kavramalı otomatik ve sınırlı kaymalı diferansiyel ile donatılacak.

Type 62-2’nin karbon fiber gövdesi Mark Stubbs tarafından tasarlanmış ve yaklaşık 1.000 kg’lık düşük ağırlığa katkıda bulunur. Yan hava girişleri, çamurlukların muhteşem kıvrımları ve (opsiyonel) ördek kuyruğu spoyleri gibi orijinalden retro çizgileri LED aydınlatma üniteleri gibi modern dokunuşlarla birleştirerek harika bir iş çıkarmış. Yalnızca 1.133 mm olan yükseklik, bir Lotus Elise’den birazcık daha yüksek olsa da, yoldaki hemen hemen tüm diğer otomobillerden daha alçaktır.

Graham Hill tarafından kullanılan 1968 Lotus Type 48B’yi anımsatan “Gold Leaf” versiyonunun retro kırmızı ve beyaz rengi, otomobilin daha da çekici görünmesini sağlıyor. Yaklaşan “JPS”ye gelince, bu muhtemelen Emmerson Fittipaldi tarafından sürülen 1972 Lotus Type 72D F1’deki gibi siyah ve altın renkleri taşıyacak.

Radford henüz iç mekanın resimlerini göstermedi, ancak tasarım hakkında biraz bilgi vermişler. “Düzensiz” gösterge paneli 6 inçlik bir dijital gösterge grubuna sahip olacak, bilgi-eğlence sistemi ise wi-fi, Bluetooth ve beş hoparlörlü bir ses sistemini destekleyecek. Kabinde iki koltuk ve yeterli miktarda bagaj alanı da olacaktır.

Şirket, Type 62-2’nin fiyatını açıklamadı ancak ayrıcalıklı doğası göz önüne alındığında oldukça pahalı olmasını bekliyoruz. 62 Adetle sınırlı olacak üretim, 2021’in sonuna doğru Kaliforniya’da başlayacak ve ilk teslimatların 2022’nin başlarında yapılması planlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!