Lotus’un elektrik öncesi son perdesinde Emira sahnede

Lotus’un elektrik öncesi son perdesinde Emira sahnede

Bu yılın başlarında Lotus, hibrit ve tamamen elektrikli spor otomobil ve crossover modellerinin gelişine hazırlık olarak Elise, Exige ve Evora’yı tedavülden kaldırmıştı.

Ancak EV modelleri gelmeden önce son bir içten yanmalı Lotus macerası için zaman var. Emira olarak adlandırılan bu yeni model Evora’nın yerini alacak ve 2022 baharında Avrupa’da Porsche 718 Cayman gibi modellerle rekabet edecek.

1996’da Elise’in piyasaya sürülmesinden bu yana bilinen Lotus spor otomobil tarifini yakından takip eden Emira, şirketin yapıştırılmış ve perçinlenmiş alüminyum şasisinin yeni bir versiyonunu kullanıyor.

Lotus, yeni otomobilin “pratiklik, konfor, işlevsellik ve teknoloji seviyelerinde bir paradigma değişikliğini” temsil ettiğini iddia ediyor. Ve bunun en göz önündeki örneği, Mercedes-AMG’nin turboşarjlı 2.0 litrelik dört silindirli motoru.

Lotus bunu doğrulamamış olsa da, bu motorun 302 hp ürettiği Mercedes-AMG A35’ten geldiğine inanıyoruz. Ancak yeni bir hava giriş sistemi ve yeni egzoz da dahil olmak üzere “temel değişiklikler”, gücü yaklaşık 360 hp’ye çıkarmaya yardımcı oluyor. Lotus bir tork verisi açıklamadı, ancak bunun A35’in 400 Nm değerinden iyi olmasını bekliyoruz.

Bu motor, yine AMG’nin yedi kademeli çift kavramalı şanzımanıyla arka tekerleklere gücünü iletiyor ve otomobilin 4,5 saniyeden daha kısa bir sürede 0’dan 100’e ulaşmasına imkan tanıyor.

Eğer ki manuel şanzıman sevdalısıysanız, 3.5 litrelik V6 motorlu ağabeyi için fazladan biraz daha fazla bütçe ayırmanız gerekecek. Bu motor esasen Exige ve Evora’da yıllardır mevcut olan Toyota imzalı supercharger beslemeli V6. Altı ileri manuel haricinde altı ileri otomatik şanzıman seçeneği de mevcut.

En yüksek hız 2 litre motorlu versiyonda 290 km/s olarak belirtiliyor ve V6 için hızlanma rakamları açıklanmamasına rağmen, muhtemelen 4,2 saniye civarı bir sürede 0-100 hızlanmasını gerçekleştireceğini tahmin ediyoruz.

Lotus’un kaynak belirtilmediği bir antik dilde ‘lider’ olarak tercüme edilen Emira, açıkça yaklaşmakta olan Evija elektrikli hiper otomobilinden ilham alıyor. Fiberglas gövde, Evija benzeri kaput girintilerine sahip. Hem arka tekerleklerin önündeki hava girişleri, hem de stop lambaların altındaki çift hava çıkışı da bu benzerliği pekiştiriyor.

Belki de Emira ile ilgili en çarpıcı şey iç mekanı. Radikal olduğu için değil, içeriye adım atmadan bile kalite konusunda Lotus’un çok ihtiyaç duyduğu bir adımı attığını görebileceğiniz için. Sonradan sanayide taktırılan teypler yerine artık Android Auto ve Apple CarPlay destekleyen uygun bir 10.25 inç dokunmatik ekranlı medya sistemi var. Bu ekran, düz tabanlı direksiyon simidinin arkasında bulunan ikinci, daha da büyük bir dijital ekranla destekleniyor.

Dört yönlü elektrikli koltuklar standart donanımda yer alırken, 12 yönlü elektrikli koltuklar ise opsiyonel donanımda. Satıldığı ülkeye bağlı olarak anahtarsız çalıştırma, hız sabitleyici, yağmur algılayıcı silecekler, elektrikli katlanır aynalar, ön ve arka park sensörlerinin tümü ya standart olacak ya da opsiyonel sunulacak.

Adaptif hız sabitleyici, otomatik frenleme, yorgunluk uyarısı, şeritten ayrılma uyarısı ve daha fazlasını içeren Gelişmiş Sürücü Yardım Sistemleri (ADAS) paketi seçeneği de mevcut.

Tabi opsiyonlar konusunda talepkar olmazsanız 1,405 kg’lık boş ağırlığın keyfini sürebilirsiniz. Bu durumda, Emira’yı virajlarda tutmak için kesinlikle daha sert süspansiyon ve daha iyi tutuşlu Michelin Pilot sport Cup 2 lastikleri içeren Lotus Sürücü Paketi’ni isteyebilirsiniz.

Dikkat edilmesi gereken ilginç bir nokta, Lotus’un McLaren gibi, sürücüye elektrikli direksiyondan çok daha fazla geri bildirim sunduğunu iddia ettiği hidrolik direksiyon sistemini kullanıyor olması.

Emira’yı sadece hafta sonu eğlencesi için bir oyuncak değil, günlük kullanıma uygun bir otomobil olarak satmaya hevesli olan Lotus, yolcular ve eşyaları için bol miktarda alan olmasını da sağladı. Kapı bölmeleri 500 ml’lik bir şişeyi alacak şekilde tasarlandı ve koltukların arkasında 208 litrelik bir saklama alanı var. Ayrıca Lotus, motorun arkasındaki 151 litrelik bagajın yeterince büyük olduğunu söylüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!