Volvo ikinci elektriklisini hazırlıyor

Volvo ikinci elektriklisini hazırlıyor

Volvo, ikinci elektrikli modelini 2 Mart’ta tanıtacak ve elektrifikasyon stratejisinin ek ayrıntılarını paylaşacak.

İsveçli otomobil üreticisi, 2025 yılına kadar her yıl yeni bir elektrikli modeli piyasaya sürmeyi planlıyor. Yine aynı yıl itibariyle küresel satışlarının yarısının da elektrikli otomobillerinin oluşturacağını söylüyorlar. Bu ikinci EV’ye gelecek olursak, XC40 Recharge ile aynı kompakt modüler mimariyi (CMA) kullanacağını söyleyebiliriz.

Volvo patronu Hakan Samuelsson, gelecek yeni model hakkında konuşması istendiğinde Autonews Europe’a, XC40’a kıyasla “daha aerodinamik bir gövdeye” sahip olacağını söyledi.

Samuelsson, “Aracı gösterene kadar sizi biraz karanlıkta bırakacağız, ancak çok güzel görünümlü bir otomobil olacağına söz veriyorum” dedi ve bu yeni modelin üretimi durdurulan, artık şirkete hitap etmeyen bir fiyat segmentinde rekabet eden V40’ın halefi olmayacağını da sözlerine ekledi.

“Volvo’nun karlı olabilmesi için daha yüksek fiyata, daha premium otomobil segmentlerine odaklanmamız gerekiyor” dedi.

Bu yaklaşan modelin, yüksek sürüşlü fastback tasarımı sayesinde XC40’tan daha aerodinamik olan sözde Concept 40.2’ye benzemesi olası. Bununla birlikte Concept 40.2 aslında Polestar 2’de bir üretim otomobili olarak karşımıza çıktı, bu yüzden Volvo logoları değiştirilmiş bir Polestar 2 hazırlayabilir mi? Düşük olsa da ihtimaller dahilinde.

Yine de, Volvo’nun küresel ticari operasyonlar başkanı Lex Kerssemakers geçen yıl V40’ın halefinin geleceğini ve bataryalara daha fazla alan sağlayabilmek için daha yüksek sürüşlü bir yapının kullanılacağını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!